Garda presidenciale plagos 10 paqeruajtës të OKB-së në Afrikën Qendrore

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Nëntor, 2021 23:00

Garda presidenciale plagos 10 paqeruajtës të OKB-së në Afrikën Qendrore

Garda presidenciale e Republikës së Afrikës Qendrore hapi zjarr ndaj paqeruajtësve të Kombeve të Bashkuara në kryeqytet dhe plagosi 10 prej tyre, konfirmoi sot misioni i OKB-së.

Në deklaratë thuhet gjithashtu se një person ka mbetur i vrarë në incidentin e djeshëm, pasi një automjet i OKB-së goditi dhe u largua nga vendi i ngjarjes, raporton AP.

Misioni i OKB-së deklaroi se në incidentin, i cili “vepron si një sulm i qëllimshëm dhe i pajustifikuar”, dhjetë anëtarë të paarmatosur të OKB-së nga Egjipti u plagosën nga të shtëna, për të cilat anëtarë të Gardës Presidenciale në kryeqytetin e Republikës së Afrikës Qendrore (CAR) janë përgjegjës.

Paqeruajtësit egjiptianë i përkasin misionit të OKB-së, i njohur si MINUSCA, dhe OKB-ja tha se paqeruajtësit “ishin nën zjarr të fortë nga garda presidenciale pa paralajmërim paraprak”.

Zëdhënësi i MINUSCA Vladimir Monteiro tha se paqeruajtësit po shkonin drejt bazës së tyre me autobus me një logo të OKB-së të shënuar qartë dhe ndërsa autobusi po përpiqej të largohej nga zona afër rezidencës presidenciale, automjeti goditi një grua që vdiq në vend.

Incidenti erdhi në një kohë kur tensionet dhe frika për një sulm të ri rebel po rriteshin në kryeqytet, të cilët tashmë ishin përpjekur të kapnin kryeqytetin Bangui në janar, por u zmbrapsën nga forcat e sigurisë pas luftimeve intensive në periferi të qytetit.

Misioni i Kombeve të Bashkuara, i cili aktualisht ka më shumë se 12.000 personel ushtarak dhe policor, u vendos në vend në vitin 2013, kur rebelët kryesisht myslimanë Seleka morën pushtetin dhe detyruan presidentin e atëhershëm Francois Bozize të jepte dorëheqjen.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Nëntor, 2021 23:00

Marketing Politik - Çmimore

Presidenciale | Parlamentare