Geroski: Nuk ka mundësi teknike për zgjidhjen e problemit me Bullgarinë deri në dhjetor

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Nëntor, 2021 23:34

Geroski: Nuk ka mundësi teknike për zgjidhjen e problemit me Bullgarinë deri në dhjetor

Gazetari Branko Geroski beson se në dhjetor do të ketë edhe një zhgënjim për fillimin e negociatave me BE-në. Ai në emisionin “200” në Alsat tha se deri atëherë problemi me Bullgarinë nuk ka mundësi të kapërcehet.

“Ne kemi problem me Sofjen që është i pazgjidhshëm për momentin… Kërkesa minimale e Sofjes është që bullgarët të përfshihen në Kushtetutën e Maqedonisë. Për këtë, nga pikëpamja teknike, nuk po flas për një aspekt politik, vetëm për një aspekt teknik, duhet një shumicë 2/3. Ajo shumicë nuk ekziston për momentin dhe nuk do të ekzistojë për një kohë të gjatë”, tha Geroski.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Nëntor, 2021 23:34

27
Nën
Shkoi për gjueti me shokë, por mbeti i plagosur në rrethana ende të pazbardhura, në...
27
Nën
Sot tifogrupi Ballistët i bëjnë 30 vite. Në këtë 30 vjetor ata kanë festuar si...
27
Nën
Nën patronatin e Ali Ahmetit – Kryetar i Bashkimit Demokratik për Integrim, nesër me fillim...
27
Nën
Në mbledhjen e përbashkët mes Kuvendeve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, gjatë...