Gjalpë bajamesh

Gjalpë bajamesh

Përgatitja e gjalpës së bajameve në shtëpi është jashtëzakonisht e lehtë.

Përbërësit:

2 gota bajame
1 lugë e vogël vaj kokosi
1 lugë e vogël kripë
1 lugë e vogël mjaltë

Udhëzimet:

Furrën ngroheni në 180 gradë.

Bajamet e renditura mbi letër pjekjeje piqini për 10 minuta.

Pastaj vendosini në mikser bashkë me vajin, kripën e mjaltën.

Miksojini të gjitha bashkë për 7 deri në 10 minuta ose derisa të bluhen mirë bajamet e të
“lëshojnë” yndyrën e tyre.

Gjalpa juaj e bajameve do të jetë gati kur tekstura të jetë kremoze.

Në fund testojeni edhe një herë për mëlmesa dhe shtojini sipas dëshirës.
Ruajeni në frigorifer.
Ju bëftë mirë.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 10 Tetor, 2018 22:30

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.