Gjendja me COVID-19 në Republikën e Maqedonisë së Veriut gjatë periudhës 25-31.10.2021

Linda Limani
Publikuar nga Linda Limani 2 Nëntor, 2021 11:20

Gjendja me COVID-19 në Republikën e Maqedonisë së Veriut gjatë periudhës 25-31.10.2021

Raste të reja janë regjistruar tek të gjitha grupmoshat, ndërsa numri më i madh i përket grupmoshës mbi 60 vjet (n=714, 25,5%). Numër më i vogël është regjistruar tek fëmijët nga 0-9 vjet (n=94; 3,4%). Sipas gjinisë janë regjistruar 1.519 (54,2%) femra dhe 1.285 (45,8%) meshkuj.

Pas dy testeve negative, ose sipas algoritmit të ri, si të shëruar konsiderohen 2.205 persona që kanë qenë të shtruar në spital ose në trajtim shtëpiak.

Gjatë javës së kaluar janë raportuar 38 reinfektime 5,6% më shumë se javën që kaloi.

Janë raportuar 71 raste të vdekjes nga 20 qytete, numri më i madh në Shkup (18). Numri më i madh i tyre ((n=58; 81,7%) janë persona mbi 60 vjet.

Linda Limani
Publikuar nga Linda Limani 2 Nëntor, 2021 11:20
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.