Gjendje e jashtëzakonshme në Arktik pas rrjedhjes së 20 mijë tonë nafte në lumë

Gjendje e jashtëzakonshme në Arktik pas rrjedhjes së 20 mijë tonë nafte në lumë

Pothuajse 20 mijë ton naftë është lëshuar në një lumë Arktik në një katastrofë ekologjike që mendohet të jetë shkaktuar nga shkrirja e permafrostit.

Ekspertët rusë besojnë se një rezervuar gjigant i ruajtjes së karburantit u dëmtua nga shembja e tokës për shkak të ngrohjes polare, transmeton lajmi.net.

Pictures show the horror unfolding in the Ambarnaya River near Norilsk in the Russian Arctic.
The pollution threatens local fish and bird populations

Fotografitë tregojnë tmerrin që po shpaloset në lumin Ambarnaya afër Norilsk në Arktikun Rus, shkruan The Sun. Një video nënvizon se si lumi është i mbuluar në një shtresë toksike nafte e cila mund të ndizet.

Vrima e naftës tani po rrjedh drejt Liqenit të Pyasino, i cili derdhet si lumi Pyasina në Detin Kara, pjesë e Oqeanit Arktik.

Russian experts believe a giant fuel storage tank was damaged by collapsing soil due to polar warming

A state of emergency has been declared in the region

“Për shkak të uljes së papritur të mbështetësve që shërbeu për më shumë se 30 vjet pa probleme, rezervuari i ruajtjes së karburantit dizel u dëmtua, duke rezultuar në një rrjedhje të karburantit”, thuhet në një deklaratë nga Norilsk Nickel, prodhuesi më i madh në botë i palladiumit dhe minierave kryesore të nikelit të Rusisë dhe kompani shkrirëse.

Fillimisht, u mendua se rrjedhja ishte shkaktuar nga një makinë që shpërtheu në flakë afër rezervuarit. /Lajmi.net/

Diesel is flammable even when spilled over water

It's thought that melting permafrost may have caused an oil tank to collapseThe diesel seep is now flowing towards Lake Pyasino, which outflows as the Pyasina River into the Kara Sea, part of the Arctic Ocean

Ecological groups are monitoring the crisis

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 6 Qershor, 2020 22:54

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.