Gjiganti anglez rrit interesimin për Vedat Muriqin

Desk
By Desk 12 Dhjetor, 2019 20:03

Gjiganti anglez rrit interesimin për Vedat Muriqin

E përditshmja britanike, The Sun, raporton se Tottenhami e ka rritur interesimin për sulmuesin kosovar të Fenerbahces, Vedat Muriqin.

Kosovari ka qenë në formë mbresëlënëse gjatë këtij sezoni për Fenerbahcen në Superligën turke dhe garat e tjera vendore, duke arritur t’i shënojë dhjetë gola në 14 ndeshje të zhvilluara.

Muriqi i ka gjithashtu tetë gola të shënuara në 23 paraqitje për ekipin kombëtar të Kosovës, përfshirë këtu atë kundër Anglisë në Southampton në shtator, që përfundoi me rezultat 5:3 për anglezët dhe kur kosovari kishte shënuar gol.

Gjatë këtij sezoni, The Sun shkruan se Tottenhami e ka mbikëqyrur disa herë 25-vjeçarin, përderisa thuhet se edhe Manchester Unitedi dhe Bournemouthi kanë shprehur interesim për sulmuesin trupgjatë.

Mirëpo, trajneri i Tottenhamit, Jose Mourinho, ka më së shumti gjasa të punojë me kosovarin nga këto tri klube pasi që skautët e tij e përcollën kosovarin edhe në ndeshjen e fundit të Fenerbahces, ku Muriqi i shënoi dy gola.

Fenerbahce e transferoi Muriqin nga Rizpesor verën e këtij viti dhe ai ka kontratë me klubin turk deri në vitin 2023, por do të pranonte t’ia shesë atë Tottenhamit për 18 milionë funte.

Desk
By Desk 12 Dhjetor, 2019 20:03