Gjueti deputetësh para mocionit të mosbesimit

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 22:29

Gjueti deputetësh para mocionit të mosbesimit

Ndërsa opozita pretendon se ka arritur në 62 deputetë, shumica thotë se janë ulur në 59, përcjell FLAKA.

Sot në parlament po zhvillohen negociata intensive në pritje të seancës së nesërme të besimit ndaj qeverisë, mësohet Focus nga burime parlamentare.

Sipas tyre, si qeveria ashtu edhe opozita janë duke negociuar me deputetët për ruajtjen e shumicës parlamentare, përkatësisht formimin e një të reje.

“Ka shumë koordinim. Dhe ajo që vlen tani nuk vlen më vonë, dhe anasjelltas”, thotë një deputet i koalicionit opozitar.

Ndërkohë, grupet e opozitës thonë se jo vetëm që kanë ruajtur shumicën e tyre aktuale prej 61, por kanë fituar edhe një shumicë prej 62 deputetësh.

Besnik ndaj LSDM-së kanë shprehur deri më tani pothuajse të gjithë partnerët e koalicionit në qeveri, përveç Besës, e cila iu bashkua shumicës së re.

Në atë drejtim me mesazhe të tilla para opinionit dolën Tito Petkovski, Goran Milevski, Pavle Trajanov, por nga Lubço Georgievski nuk pati një qëndrim të shprehur publikisht.

“Nuk është koha për ndryshime, të tilla janë mesazhet nga bashkësia ndërkombëtare, por edhe kështu do të ishte e drejtë të veprohet në përputhje me interesin shtetëror”, ka theksuar PP-VMRO.

Ndryshe, lideri i LSDM-së Zoran Zaev dje është autorizuar që të zhvillojë negociata për zgjerimin e shumicës parlamentare.

Sipas deklaratave jozyrtare nga partia e tij, ata kanë arritur të fitojnë dy deputetë, që sipas këtyre pretendimeve, shumica e saposhpallur parlamentare prej 61 do të reduktohet në 59 deputetë.

“Fjala është për dy deputetë të partive shqiptare që kanë firmosur nismën për ndryshime”, citon “Fokus” burimin e tyre. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 22:29
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.