Gjukanoviç akuza Abazoviqit: “Vëllai Abaz, shërbëtori i Serbisë së Madhe”

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 11 Tetor, 2022 11:24

Gjukanoviç akuza Abazoviqit: “Vëllai Abaz, shërbëtori i Serbisë së Madhe”

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, u shpreh se historia e ambasadorit serb në Mal të Zi, Vladimir Bozhoviç, i cili u shpall persona non grata nga Podgorica dhe të cilit së fundi iu ndalua sërish hyrja në Mal të Zi, duhej të kishte përfunduar më herët dhe pretendon se politika shtetërore është përgjegjëse që nuk ka përfunduar.

Gjukanoviç pohon se askush në Beograd nuk u sigurua që “nëpërmjet kërkimit të një marrëveshjeje për një ambasador të ri, ai bëri përpjekje për të vendosur marrëdhënie të mira me Malin e Zi”.

Në vend të kësaj, siç tha ai, ata vazhduan të shtrembërojnë, dhe në një farë mënyre, me përpjekje për të poshtëruar Malin e Zi.

Gjukanoviç u tha gazetarëve në Budva, pas Forumit 2BS, se vendimi për shkarkimin e kreut të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë, Sava Kentera, ishte “joserioz dhe i pamatur”, duke shtuar se e gjithë kjo po ndodh në një kohë kur ANB po punon për të prerë rrjetin e spiunazhit në Mal të Zi.

“Dëshirë apo jo dikujt, është e vështirë t’i shpëtojmë përshtypjes se kjo është bërë me qëllim të shkatërrimit të mëtejshëm të institucioneve të Malit të Zi dhe për të ndalur aktivitetin e rrjetit të spiunazhit të instaluar nga Rusia”, tha Gjukanoviç.

I pyetur për të komentuar deklaratën e disa ditëve të Abazoviçit se “Goliath i fitoi të gjitha betejat derisa u takua me Davidin”, Gjukanoviç tha se nuk bëhej fjalë për Davidin por, siç tha ai, “vëllai Abaz, shërbëtori i Serbisë së Madhe”. Kujtojmë se politika në Malin e Zi vazhdon të jetë e tensionuar dhe çdo ditë ndizet edhe më shumë. Përplasjet e Dritan Abazoviçit me presidentin po thellohen. Së fundmi ka patur edhe protesta në Malin e Zi.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 11 Tetor, 2022 11:24
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.