Grubi: Bashkë ia arritëm, kjo është e ardhmja e sigurt miq!

Driton Zenku
By Driton Zenku March 24, 2020 15:44

Grubi: Bashkë ia arritëm, kjo është e ardhmja e sigurt miq!

“Dje mbollëm që sot të korrim. Procesi për anëtarësim në NATO u përmbyll, ndërsa dera e Evropës u hap. Si shqiponja që fluturon lartë, pa e humbur asnjëherë shikimin nga caku, bashkë ia arritëm. Kjo është e ardhmja e sigurt miq, pa asnjë mëdyshje, pa asnjë hamendje, pa asnjë hezitim”, shprehet kështu deputeti i BDI, Artan Grubi, njëherit kryetar i komisionit parlamentar për çështje evropiane, përcjell Flaka

Ndryshe, Këshilli i ministrave të BE-së për çështjet evropiane dha sot PO-në për çeljen e negociatave të BE-së me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

“Shumë i kënaqur që vendet anëtare të BE-së arritën sot një marrëveshje politike për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Unë i uroj me gjithë zemër të dy vendet. Ky është një mesazh se Ballkani Perëndimor: E ardhmja juaj është në BE”, lajmëroi në Twitter, komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyi.

Ministri gjerman i Evropës, Michael Roth, (SPD) tha në Berlin para video-konferencës për media, se sa i rëndësishëm është ky vendim:

“Ballkani Perëndimor nuk është një rajon i largët, por është oborri i brendshëm i Bashkimit Evropian. Është në interesin tone të përbashkët që ky rajon të gjejë qetësi, paqe, qëndrueshmëri dhe shtet juridik të përhershëm. Dhe unë jam shumë i lumtur që ne sot kemi mundësi të vëmë një sinjal të qartë që BE-ja i mban premtimet e saj dhe që perspektiva e anëtarësimit në Ballkan vlen për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor”, u shpreh ministri gjerman për Evropën, Michael Roth.

Michael Roth ka qenë ndër përkrahësit më të angazhuar për hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe luftoi për bindjen e vendeve anëtare të BE edhe në tetor, kur vendimi u shty me veton e Francës. Pas modifikimit të kritereve të anëtarësimit nga ana e Komisionit Europian, Franca ka hequr dorë nga bllokada. Flaka

 

Driton Zenku
By Driton Zenku March 24, 2020 15:44