Grubi në trajnim në SHBA në luftën kundër korrupsionit

Grubi në trajnim në SHBA në luftën kundër korrupsionit

Delegacionet parlamentare nga rajoni, përfshirë deputetë nga Kuvendi i Maqedonisë, po marrin pjesë në ngjarje dhe trajnime mbi korrupsionin dhe qeverisjen transparente të organizuar nga Instituti Republikan Ndërkombëtar (IRI) në Uashington këto ditë. Delegacioni nga Kuvendi i Maqedonisë përbëhet nga deputetët Artan Grubi nga BDI, Goran Misoski nga NSDP dhe Liljana Kuzmanovska nga VMRO-DPMNE, përcjell FLAKA.

Siç raporton korrespondentja e MIA-s në Uashington, Nënkryetari i Kuvendit dhe deputeti nga NSDP Misovski mendon se është mirë që Qeveria e tanishme, ndryshe nga disa ish-qeveri të tjera, nuk i vendos skandalet e korrupsionit nën tepih.

“Një shembull i veçantë është çështja e ashtuquajtur “Reket”, kur vetë kryeministri Zoran Zaev e raportoi atë në Komisionin Kundër Korrupsionit dhe Prokurorinë Publike. Ne, si Qeveri dhe si shumicë parlamentare, kemi absolutisht të njëjtin mendim, se lufta kundër korrupsionit duhet të jetë në nivelin më të lartë”, tha Misovski.

Sipas tij, nëse një qeveri vendos standarde të larta për zero tolerancë ndaj korrupsionit, çdo qeveri e ardhshme duhet të ndjekë ato standarde.

“Ajo është diçka që miqtë tanë në Shtetet e Bashkuara po na tregojnë vazhdimisht,” tha ai.

Misovski është i bindur që Maqedonia do të marrë një datë për fillimin e negociatave më 15 tetor, dhe më 4 dhjetor në Samitin e NATO-s vendi do të bëhet një anëtar i plotë i Aleancës së Atlantikut të Veriut.

“Unë mendoj se vendi ynë po shkon në drejtimin e duhur, kështu që nëse ne bëmë mirë, qytetarët do ta thonë këtë në zgjedhjet vitin e ardhshëm”.

Në prononcim për MIA Grubi theksoi se qëllimi i vizitës ishte trajnimi dhe konferenca për luftën kundër korrupsionit dhe qeverisjen transparente.

“Ne jemi këtu për të mësuar nga praktikat më të mira të SH.B.A.-së, siç është qeveria federale dhe autoritetet lokale të SHBA që luftojnë korrupsionin, kështu që pas Uashingtonit shkojmë në praktikat antikorrupsion në Indianapolis”, tha Grubi.

Si pjesë e vizitës, ligjvënësit po bëjnë një vizitë pune sot në Kongresin amerikan. Grubi u takua mbrëmë me senatorin republikan Ron Johnson, një mbështetës dhe mik i gjatë i të gjithë rajonit, dhe me David Constellancik, drejtor i zyrës së Evropës Jugore dhe Qendrore në Departamentin e Shtetit.

“Senatori Johnson tha se mbështet integrimin tonë Euro-Atlantik dhe pret që procesi i ratifikimit të anëtarësimit të vendit tonë në NATO të përfundojë së shpejti, dhe veçanërisht mbështet një datë që vendi ynë të fillojë bisedimet e pranimit në BE.”

Ai shtoi se Departamenti i Shtetit kishte diskutuar për reformat në drejtësi, sundimin e ligjit, luftën kundër korrupsionit dhe integrimin e vendit tonë në NATO dhe BE, dhe mbështetjen për të vazhduar me reformat.

“Tema për diskutim në të dy takimet ishte ligji për prokurorinë dhe reformat në gjyqësi,” tha ai.

Të tre deputetët ishin të pranishëm të martën në Ambasadën e Maqedonisë në Uashington, ku morën pjesë në hapjen e ekspozitës Grupi i Artistëve Multikulturor të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Trajnimi amerikan i delegacioneve të delegacioneve nga parti të ndryshme në Maqedoninë e Veriut, Serbisë, Shqipërisë dhe Rumani financohet nga Departamenti Amerikan i Shtetit dhe realizohet nga IRI dhe Instituti për Qeverinë Përfaqësuese, duke përfundon me 25 shtator. FLAKA

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 19 Shtator, 2019 21:20

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.