Grubi: Nuk pajtohemi me dorëheqjen e Zoran Zaev, i kemi kërkuar që të tërheqë vendimin

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 1 Nëntor, 2021 23:58 Updated

Grubi: Nuk pajtohemi me dorëheqjen e Zoran Zaev, i kemi kërkuar që të tërheqë vendimin

Zv/kryeministri i parë i Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi ka zhvilluar një intervistë për “Opinion” këtë të hënë ku ka folur për situatën në Maqedoninë e Veriut pas dorëheqjes së Zoran Zaev nga drejtimi i partisë dhe qeverisë. Grubi tha se aleatët e Zaevit në qeveri i kanë kërkuar që të tërheqë deklaratën e tij dhe se nuk pajtohen me vendimin për dorëheqjen e tij.

Blendi Fevziu: Tani jeni ju kryeministër i Maqedonisë? Si i bie llogaria?

Artan Grubi: Pyetje shumë e drejtpërdrejtë, dje kur e takova Zaevin pasi kishte deklaruar dorëheqjen dhe më tha do të duhet të marrësh përsipër udhëheqjen e qeverisë që nga nesër, por i thashë që në fakt nuk duhet të ndodhë ashtu sepse ne nuk pajtohemi me dorëheqjen e tij. Ai duhet ta tërheqë atë dhe duhet të vijojmë me punët pasi kësaj shumice i duhet Maqedonisë së Veriut.

Blendi Fevziu: Pse Zaev dha dorëheqjen. Në Shqipëri ne nuk kemi shumë histori dorëheqjesh. Në 30 vjet kemi dy dorëheqje gjithsej. Pse?

Artan Grubi: Nuk e ka dërguar zyrtarisht dorëheqjen në Kuvend, por ai e paralajmëroi dorëheqjen pas raundit të parë të zgjedhjeve më 17 Tetor, pasiqë kishte shumë rezultate të dobëta në të gjitha komunat, përfshi edhe qytetin e Shkupit dhe tha që nëse humb në Shkup do të deponoj dorëheqje. Humbi në Shkup, humbi në shumicën dërrmuese të komunave dhe doli për të paralajmëruar dorëheqjen e tij edhe nga kryetari i LSDM edhe nga qeveria e RMV. Të gjithë ne partnerët e koalicionit të tij, sot në takim të përbashkët në qeveri i thamë që kjo nuk pranohet dhe do duhet ta rishqyrtojë pozicionin e tij pasi i duhet vendit, i duhet kësaj shumice.

Blendi Fevziu: Ju thoni që Zaevi dha dorëheqjen për të respektuar një deklarim të mëparshëm që kishte bërë.?

Artan Grubi: Absolutisht po!/tvklan.al

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 1 Nëntor, 2021 23:58 Updated

09
Dhj
Nga mostrat e marra nga personat e sëmurë, është vërtetuar se një numër i madh...
09
Dhj
Sherri mes tre personave në Shkup për pak ka përfunduar pa viktima, kur njëri prej...
09
Dhj
Pas relativizimit të zërave se Aleanca për Shqiptarët do të bëhet pjesë e qeverisë si...
09
Dhj
Në Ditën Ndërkombëtare të Luftës Kundër Korrupsionit, AlternAtivA edhe një herë e riafirmon përcaktimin e...