Guardiola: Ronaldo do të shënojë gola deri në 75 vjeç

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 5 Nëntor, 2021 22:21

Guardiola: Ronaldo do të shënojë gola deri në 75 vjeç

Trajneri i Manchester Cityt diskutoi mbi dominimin e vazhdueshëm të yllit portugez, ndërkohë që foli për përpjekjet e klubit për ta nënshkruar atë.

Pep Guardiola thotë se Cristiano Ronaldo do të vazhdojë të shënojë gola deri kur të jetë 75 vjeç, pasi trajneri i Manchester City ka reflektuar gjithashtu për yllin portugez që gati do të transferohej në Etihad këtë verë.

Ronaldo iu bashkua Man Utd këtë verë, duke u rikthyer në klub pas më shumë se një dekade larg, dhe ai do të udhëheqë linjën për ‘Djajtë e Kuq’ në derbin e Manchesterit të kësaj fundjave.

Ronaldo është ende në formë të mirë për Man Utd këtë sezon në moshën 36-vjeçare, pasi ka shënuar disa gola jetik.

“Ai do të shënojë gola gjatë gjithë jetës së tij”, tha Guardiola për Sky Sports. “Ai do të jetë 75 vjeç, ndoshta në pension, por do të jetë në barbekjunë e tij duke luajtur një lojë dhe do të shënojë gola.

“Këta tipa djemsh, si [Lionel] Messi, si ai, çfarë kanë bërë në dekadën e fundit në futbollin botëror duke shënuar gola, gola dhe gola dhe duke ndihmuar ekipin e tyre të fitojë, flet vetë.

“Është mirë për Premier Ligën që ai është kthyer. United i përket Cristianos dhe Cristiano i përket United. Është një përshtatje e mirë. Ishte në të kaluarën. Ndoshta do të jetë në të tashmen dhe të ardhmen. Do të shohim.”

Pasi u bë e qartë se Ronaldo po largohej nga Juventusi, raportet e lidhën atë me disa klube, më së shumti me Manchester City.

Në ditët e fundit të dritares, u duk se Manchester City ishte duke udhëhequr garën për nënshkrimin e Ronaldos, vetëm që Manchester United të hynte dhe të nënshkruante sërish me sulmuesin për ta rikthyer atë në Old Trafford.

Trajneri i Man Utd, Ole Gunnar Solskjaer, ka thënë se ai kurrë nuk mund ta imagjinonte Ronaldon, ish-bashkëlojtarin e tij në Man Utd, të vishte blutë e Manchester Cityt.

Guardiola u tregua i turpshëm kur u pyet nëse një marrëveshje për sulmuesin ishte vërtet afër.

“Duhet t’i pyesni ata,” tha Guardiola. “Ole tha se nuk mund ta imagjinonte të ishte këtu. Duhet t’i pyesni ata. Mendoni se të dy janë të lumtur që kanë njëri-tjetrin atje? Kjo është gjëja më e rëndësishme.”

Ronaldo ka shënuar nëntë gola në 11 ndeshje që kur u kthye në Angli, duke dëshmuar se, pavarësisht moshës së tij, ai ende ka aftësinë të jetë shpëtimtari i Man Utd.

Ai ka shënuar pesë gola në vetëm katër ndeshje të Ligës së Kampionëve, veçanërisht duke vulosur një fitore ndaj Atalantës me një gol të vonuar përpara se të shënonte golin e barazimit kundër skuadrës italiane këtë javë. /Lajmi.net

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 5 Nëntor, 2021 22:21

Marketing Politik - Çmimore

Presidenciale | Parlamentare