”Haribo” në luftë kundër “arinjve të alkoolizuar” të një kompanie spanjolle

”Haribo” në luftë kundër “arinjve të alkoolizuar” të një kompanie spanjolle

Ander Mendez ka parë një të ardhme të mirë në biznesin e që ka ngritur me dy miq, shitjen e arinjve me xhelatinë, të lagur me alkool.

Kjo risi spanjolle ka nxitur zemërimin e gjigantit gjerman ”Haribo”.

Konflikti ka shpërthyer për shkak të ngjashmërisë së dyshuar mes arinjve në formë xhelatine, të prodhuara nga kjo kompani baske, në verilindje të Spanjës dhe ëmbëlsirave, prodhuesi i të cilave, i njohur botërisht, i ka bërë logon e tyre.

“Si zakonisht për këtë lloj biznesi, ‘Haribo’ ka nisur një procedurë gjyqësore për mbrojtjen e markave të depozituara”, theksoi një zëdhënëse e kompanisë.

“Qielli më ka rënë mbi kokë”, theksoi Ander Mendez, drejtuesi i ”Ositos” me alkool, kur ky inxhinier mori një njoftim zyrtar nga avokatët e ”Haribo”-s dy javë më parë.

Ky dokument thekson se ka një ngjashmëri të madhe mes dy prodhimeve dhe se “arinjtë me alkool” shkelin të drejtat e pronës intelektuale të ”Haribo”-s.

Grupi gjerman, i themeluar 100 vjet më parë në Bon propozoi një zgjidhje miqësore me tre ndërmarrësit e rinj baskë, por kërkon masa drastike./atsh/

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 20 Janar, 2020 22:58

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.