Helmim masovik i qenve endacak në Ohër

Helmim masovik i qenve endacak në Ohër

Situata e qenve të pastrehë në Ohër u përshkallëzua përsëri pasi disa qen u vranë në sheshin e qytetit me helm “lanate” të rëndë pasditen e djeshme. Një dhunues i panjohur e hodhi helmin në park dhe qentë u shpërndanë në të gjithë sheshin. Ky akt jo i civilizuar ka marrë një dënim të fortë si nga Ohri ashtu edhe nga shoqata “Animalia”, përcjell FLAKA.

Një kritikë e ashpër për ngjarjen dhe pikëpamja që ishte aq e pakëndshme për kalimtarët u drejtua edhe nga selia komunale e VMRO-DPMNE-së.

“Kryetari i komunës thotë se helmimi i kafshëve të pastrehë ka tendencë të prishë reputacionin e tij dhe reputacionin e qytetit me qëllimin e shtuar për të grumbulluar një pikë politike ndërsa zëvendësi i tij dënon publikisht aktin e helmimit me premtimin se komuna do të zotohet ta lëshojë atë sa më shpejt të jetë e mundur stacionarin për endacakët “Maucker”.

Problemi i qenve endacakë në Ohër vazhdon me dekada. Ndërsa rritet numri i qenve, kështu ndodh edhe helmimi i tyre. Stacionari, megjithëse zgjidhje e pjesshme e problemit, është gati, por nuk mund të funksionojë për shkak të moratoriumit të imponuar i cili nuk lejon lejen e duhur të kërkuar për aktivizimin e tij. FLAKA

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 8 Nëntor, 2019 21:50

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.