Hulumtimet kanë konfirmuar: Hani këtë frut para se të shkoni në shtrat dhe do të bini në gjumë më shpejt

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 6 Shkurt, 2023 20:37

Hulumtimet kanë konfirmuar: Hani këtë frut para se të shkoni në shtrat dhe do të bini në gjumë më shpejt

Kushtet shëndetësore, si dhe jeta e përditshme stresuese, mund të kërcënojnë seriozisht cilësinë e gjumit. Për fat të mirë, ky problem mund të lehtësohet me disa ndryshime të thjeshta. Për shembull, disa ekspertë inkurajojnë konsumimin e frutave për të rritur kohëzgjatjen dhe cilësinë e gjumit. Konkretisht, qershitë dhe kivi janë treguar të dobishëm në përmirësimin e efikasitetit të gjumit, shkruan “Express”.

Gazeta e të ushqyerit klinik të Asia Pacific ishte ndër të parat që theksoi përfitimet e kivit për gjumin. Sipas hulumtimeve të publikuara nga ajo revistë, kivi përmban një sërë përbërësish, duke përfshirë antioksidantë dhe serotonin, që kanë një efekt të dobishëm në trajtimin e çrregullimeve të gjumit.

Shkencëtarët arritën në këtë përfundim pas kryerjes së hulumtimit në një kampion prej 24 të anketuarve të moshës 20 deri në 55 vjeç. Të gjithë pjesëmarrësit konsumuan kivi një orë para gjumit çdo natë për katër javë. Pas katër javësh, ata treguan më shumë përgjumje para gjumit dhe koha që iu desh për të rënë në gjumë u zvogëlua.

“Koha totale e gjumit dhe efikasiteti i gjumit u rritën ndjeshëm”, pohojnë autorët e studimit, megjithëse ata kërkojnë kërkime të mëtejshme për të konfirmuar këto efekte.

Psikologu klinik Michael Breus beson se kivi nuk është i vetmi ushqim që nxit gjumin.

“Kjo përfshin zarzavate me gjethe të errëta, banane, arra, fara, agrume, domate dhe drithëra. “Ushqimet e pasura me kalcium ndihmojnë në rritjen e niveleve të melatoninës”, pohon ai.

Një tjetër frut i përmendur shpesh për përmirësimin e gjumit janë vishnjat. Në një studim të vogël të kryer nga Universiteti Shtetëror i Luizianës, lëngu i vishnjës zgjati kohën e gjumit të të moshuarve që kishin pagjumësi me 84 minuta.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 6 Shkurt, 2023 20:37

Marketing Politik - Çmimore

Presidenciale | Parlamentare