IFIMES: Shqiptarët ia dorëzojnë Maqedoninë Rusisë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 15:25

IFIMES: Shqiptarët ia dorëzojnë Maqedoninë Rusisë

Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut më 11 nëntor 2021 do të mbahet votëbesimi për Qeverinë. Para syve të opinionit maqedonas dhe atij ndërkombëtar po zhvillohet faza e fundit e operacionit sekret të inteligjencës, i cili synon kthimin e Nikolla Gruevskit (VMRO-DPMNE) në Maqedoninë e Veriut dhe rrëzimin e qeverisë aktuale, shkruan Instituti Ndërkombëtar IFIMES.

Ata theksojnë se e kanë paralajmëruar opinionin se Zoran Zaev (LSDM) dhe qeveria e tij do të rrëzohen pas zgjedhjeve lokale dhe se ky skenar është aktualisht në fazën përfundimtare të zbatimit.

“Procesi filloi publikisht me publikimin e “non-papers” që i atribuohen kryeministrit slloven Janez Jansa (SDS). Dy procese paralele destabilizimi po ndodhin në Maqedoninë e Veriut dhe Bosnje-Hercegovinë, të dyja të koordinuara nga Budapesti. “Çështja e rolit të Sllovenisë si kryesuese e BE-së dhe kryeministrit të saj Janez Jansa në këto procese është e justifikuar,” analizon IFIMES.

Analistët thonë se është e habitshme që disa shqiptarë ndjekin interesat ruse.

“Ngjarjet në prapaskenë në skenën politike maqedonase tregojnë se disa shqiptarë ende punojnë ngushtë me VMRO-DPMNE-në dhe Nikolla Gruevskin. Bashkëpunimi i shqiptarëve të Maqedonisë me rusët nuk është i shkruar në historinë moderne të shqiptarëve, të cilët i ndërtuan marrëdhëniet e tyre strategjike në radhë të parë me SHBA-në. Ngjarjet në Maqedoninë e Veriut janë veçanërisht të rrezikshme, sepse në të njëjtën kohë ato sinkronizohen me ngjarjet në Bosnje dhe Hercegovinë, si një paralajmërim për një destabilizim të ri të rajonit, duke mos përjashtuar konfliktet e armatosura. “Patjetër që disa shqiptarë do të jenë në anën e Rusisë me lëvizjet e tyre të gabuara politike dhe do t’ia dorëzojnë Rusisë Republikën e Maqedonisë së Veriut, gjë që do të tradhtojë besimin e votuesve shqiptarë”, shkruan Instituti.

Është indikative, sipas IFIMES, se dy vende të rajonit, anëtare të NATO-s dhe BE-së, po marrin pjesë aktive në operacionin “Kërcimi me kuaj”, njëra duke i ofruar azil Gruevskit dhe tjetra duke bllokuar Maqedoninë e Veriut për fillimin e negociatat për anëtarësim në BE.

“Të dyja vendet kanë njerëz me mendje të njëjtë në partitë opozitare në Maqedoninë e Veriut. Kështu, këto dy vende veprojnë drejtpërdrejt kundër interesave të organizatave në të cilat janë anëtarë. Një veprim i tillë nuk është parë në historinë e të dyja organizatave dhe ato tashmë duhet të shkaktojnë shqetësim të madh në Bruksel. “Është shqetësuese që sfidat dhe kërcënimet kryesore të sigurisë për Maqedoninë e Veriut vijnë nga vendet anëtare të NATO-s, anëtare e të cilave është Maqedonia e Veriut”, thuhet mes tjerave në këtë analizë.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 15:25
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.