Ish ministrija shqiptare: Maqedonia e Veriut të mos ndëshkohet për shkak të Shqipërinë

Ish ministrija shqiptare: Maqedonia e Veriut të mos ndëshkohet për shkak të Shqipërinë

Klajda Gjoshaj, ish Ministre e Integrimit të Shqipërisë, si e ftuar në televizionin tiranas Ora News, tha se Maqedonia, e cila vazhdon anëtarësimin në BE në një paketë me Shqipërinë, nuk duhet të ndëshkohet për shkak të fqinjit të saj, përcjell FLAKA.

Ish-deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim (LSI) Klajda Gjoshaj tha se shteti kishte bërë një sakrificë të jashtëzakonshme, siç është ndryshimi i emrit, i arritur me një marrëveshje me Greqinë, në një kohë kur nuk pritej, dhe se kishte zbatuar disa reforma kryesore, duke nxitur siç thotë ajo, vendi duhet të shpërblehet me një datë negociatash për BE në tetor, ndryshe nga Shqipëria, e cila mbetet pas.

“Uroj që Maqedonia e Veriut të mos humbasë kohën për shkak të Shqipërisë. E di që Maqedonia e Veriut ka bërë një sakrificë të jashtëzakonshme. Ndryshimi i emrit është vërtet një gjë e madhe jo vetëm për vendin, por edhe për qytetarët e tij. Ata arritën një marrëveshje me Greqinë në një kohë kur nuk pritej një marrëveshje e tillë. Ata meritojnë të fillojnë negociatat me BE dhe për shkak të shumë reformave të ndërmarra. Uroj që të mos penalizohet nga situata në Shqipëri”, tha Gjoshaj.

Ajo është pesimiste se Shqipëria mund të marrë një datë në tetor sepse, sipas saj, ajo nuk ka përmbushur asnjë prej rekomandimeve, dhe madje, siç theksoi ajo, mund të shtohen edhe disa të tjera. FLAKA

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 11 Shtator, 2019 21:14

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.