Jaguar huazon platformën dhe motorët nga BMW për crossover kompakt

Jaguar huazon platformën dhe motorët nga BMW për crossover kompakt

Jaguar Land Rover dhe BMW gjerman mund të krijojnë një bashkëpunim edhe më të ngushtë sesa zhvillimi i paralajmëruar i makinave elektrike.

Sipas revistës Wards Auto, JLR mund të përdorë platformën dhe motorët e gjigantit premium bavarez.

Jaguar planifikon të zhvillojë një crossover kompakt dhe coupe, dhe kompania britanike më me shumë dëshirë do ta marrë me qira platformën FAAR të BMW-së nga Seria e re 1, sesa të krijojë një të re.

SUV i vogël Jaguar do të mbajë etiketën Pace, si dhe modelet E-Pace dhe F-Pace, si dhe modeli i ardhshëm J-Pace.

Emrat përfundimtarë të këtyre modeleve janë të panjohur, por spekulimet flasin për shenjat A-Pace dhe B-Pace.

F-Type i ri gjithashtu mund të mbështetej në të paktën një motor BMW, ndërsa nga partneriteti me bavarezët mund të përfitojë edhe Land Rover, duke rikthyer emrin Freelander në platformën BMW, e cila më vonë do të pasohej nga gjeneratat e reja të Discovery Sport dhe Evoque.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Gusht 14, 2019 22:45

HAPËSIRË E SPONSORIZUAR

Loading...

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.

REKLAMA