Janakieski në izolim, anulohet seanca gjyqësore për rastin “Shkallët Spanjolle”

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 7 Shkurt, 2022 11:27

Janakieski në izolim, anulohet seanca gjyqësore për rastin “Shkallët Spanjolle”

Procesi gjyqësor për rastin “Shkallët Spanjolle” shtyhet për më 18 shkurt për shkak të mungesës së të akuzuarit të parë, ish ministrit për Transport dhe Lidhje, Mile Janakieski, i cili është pozitiv me Kovid-19.

Gjykatësja Fanka Jançulleva Mihaillovska në fillim të seancës së sotme ka njoftuar se mbrojtja e Janakieskit më 7 shkurt ka dorëzuar kërkesë për shtyrjen e seancës sepse Janakieski është pozitiv me KOvid-19, dhe ka dorëzuar vendimin për vet-izolim nga shkurti.

Për rastin “Shkallët Spanjolle”, përskaj Janakieskit, të akuzuar janë edhe Dimitar Dimovski, Biljana Dejanovska-Dimitrovska, Violeta Samarxhiska, Aneta Jordanova, Dejan Mitevski, Emilija Radojkova, Snezhana Kërstevska, Risto Papazov, Lidija Smiljanovska dhe Marjan Jovanov.

Ata akuzohen se me shitjen e paligjshme të parcelave para ndërtesës së EVN-së në sheshin e Shkupit, kanë dëmtuar shtetin për 2.6 milion euro.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 7 Shkurt, 2022 11:27
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.