Ka 12 fëmijë me gra të ndryshme, El Chapo ende i martuar me gruan e parë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 21 Janar, 2022 22:33

Ka 12 fëmijë me gra të ndryshme, El Chapo ende i martuar me gruan e parë

Gruaja e El Chapos, ish-mbretëresha e bukurisë adoleshente Emma Coronel Aispuro, në fakt nuk është aspak gruaja e tij, me sa duket.

Edhe pse ata u martuan në ditëlindjen e saj të 18-të në korrik të vitit 2007, deri më sot lideri i burgosur i drogës mbetet i kurorëzuar ligjërisht me gruan e tij të parë, një punonjëse sociale me të cilën u martua në vitin 1977, shkruan New York Post.

Në librin e ri “Emma and the Other Narco Women” të autorit Grijalbo Publishing, i botuar më 25 janar, autori këmbëngul që Coronel Aispuro dhe El Chapo ishin martuar sipas “ligjit hyjnor”.

Foto: AP

Por mbreti i drogës 64-vjeçar – emri i vërtetë i të cilit është Joaquín Guzmán Loera – është ende i martuar me Alejandrina Salazar, me të cilën ka pesë fëmijë. Hernandez, një gazetar meksikan, e verifikoi martesën e tyre qysh vitin e kaluar.

Kjo nuk e ndaloi El Chapon t’i jepte ryshfet një prifti lokal në Sinaloa, Meksikë, për të kryer një ceremoni fetare për të dhe Coronel Aispuro, tani 32 vjeçe.

“Nusja” i tha Hernandez se ata kishin një festë të vogël më pas me familjet e tyre të pranishëm. Por të ftuarit në dasmë e quajtën festën – ku morën pjesë anëtarë të ushtrisë së vendit, si dhe politikanë vendas dhe guvernatori i Sinaloas – “të madhe”.

Foto: Rashid Umar Abbasi

Gjatë miqësisë së tyre, Coronel Aispuro, e cila është nënë e vajzave binjake 10-vjeçare me El Chapon, pretendoi se nuk e kishte idenë se çfarë bënte i dashuri i saj për jetesën – edhe pse ai ishte një i arratisur dhe fytyra e tij ndodhej në posterat e personave të kërkuar në të gjithë vendin.

“Vetëm pasi doli në lajme se ne ishim martuar, fillova të kuptoja se çfarë po ndodhte me të, megjithëse nuk i kushtova kaq shumë rëndësi”, tha Coronel Aispuro Hernandez për zbulimin e saj të ri. burri ishte një nga kriminelët më të kërkuar në botë. “Në fund të fundit kam qenë 18 vjeç.”

Zoti i drogës kishte gjithashtu nëntë fëmijë me nëna të ndryshme, përfshirë Griselda Guadalupe López Pérez, e cila shpesh raportohet të jetë “gruaja” e tij e dytë. Gratë ishin të gjitha më të mëdha se Coronel Aispuro dhe nuk donin të bënin asgjë me të, shkruan Hernandez.

Foto: Getty Images

Coronel Aispuro, e cila u dënua me tre vjet burg vitin e kaluar për ndihmën ndaj bashkëshortit të saj në transportimin e drogës, i tha Hernandez se ajo është jashtëzakonisht e përkushtuar ndaj El Chapo. Për muaj të tërë gjatë gjyqit të bashkëshortit të saj në gjykatën federale të Brooklynit, brunja këmbëgjatë ulej çdo ditë në sallën e gjyqit.

Por përkushtimi ishte një taktikë ligjore e urdhëruar nga ekipi i tij i avokatëve për ta bërë zotin brutal të drogës të shfaqej si një familjar i përkushtuar dhe më pak si një bandit vrasës, sipas Hernandez.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 21 Janar, 2022 22:33