Kamala Haris shkruan histori si gruaja e parë zëvendëspresidente në ShBA

Desk
By Desk November 7, 2020 21:22

Kamala Haris shkruan histori si gruaja e parë zëvendëspresidente në ShBA

Një vit më parë ëndrrat e saj presidenciale shkuan drejt shuarjes, por tani Kamala Harris ka bërë histori duke u bërë zëvendëspresidentja e parë femër e zgjedhur.

Senatorja e Kalifornisë ishte ngritur në mes të një hapësire të mbushur me njerëz të kandidatëve demokratë në prag të një serie shfaqjesh të forta debati – dhe një kritike të ashpër të rivalit të saj Joe Biden mbi garën në qershor të vitit 2019, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, në fund të vitit, fushata e saj kishte mbaruar. Por tani 55-vjeçarja do të drejtojë vendin së bashku me z. Biden në një kohë kritike në historinë e tij – duke u përpjekur të bashkohet pas disa muajsh të hidhur dhe duke u marrë me valën e rasteve të coronavirusit që kanë përfshirë SHBA-në.

Ajo do të jetë gjithashtu zëvendëspresidentja e parë me ngjyrë i pari aziatiko-amerikan.

Demokratja e Kalifornisë lindi në Oakland, California, nga dy prindër imigrantë – një nënë indiane dhe baba xhamajkan. Pas divorcit të prindërve të saj, zonja Harris u rrit kryesisht nga nëna e saj Hindu e vetme, Shyamala Gopalan Harris, një studiuese e kancerit dhe aktiviste e të drejtave civile. Ajo u rrit e angazhuar me trashëgiminë e saj indiane, duke u bashkuar me nënën e saj në vizitat në Indi. Vitet e para të senatores Harris përfshinë gjithashtu një periudhë të shkurtër në Kanada.

Kur zonja Gopalan Harris filloi të jepte mësim në Universitetin McGill, zonja Harris dhe motra e saj e vogël Maya shkuan me të, duke ndjekur shkollën në Montreal për pesë vjet. Ajo ndoqi kolegjin në SHBA, duke kaluar katër vjet në Universitetin Howard, një nga kolegjet dhe universitetet historike të shquara të kombit, të cilin ajo e ka përshkruar si ndër përvojat më formuese të jetës së saj.

Zonja Harris thotë se ajo është ndier gjithmonë mirë me identitetin e saj dhe thjesht e përshkruan veten si “një amerikane”. Ajo i tha Washington Post në vitin 2019, se politikanët nuk duhet të futen në ndarje për shkak të ngjyrës ose prejardhjes së tyre, përcjell Telegrafi.

Në vitin 2014, senatorja Harris u martua me avokatin Doug Emhoff – tani një pjesë e ndalesave të fushatës së saj – dhe u bë njerka e dy fëmijëve të tij. Pas katër vitesh në Howard, zonja Harris fitoi diplomën e saj të drejtësisë në Universitetin e Kalifornisë, Hastings, dhe filloi karrierën e saj në Zyrën e Prokurorit të Qarkut të Qarkut Alameda.

Në mars, Harris u nominua si zëvendëspresidente, duke thënë se ajo do të bënte “gjithçka që ishte në fuqinë time për të ndihmuar zgjedhjen e Biden për president të ardhshëm të Shteteve të Bashkuara”.

Kamala Harris, e cila pritet të bëhet zëvendëspresidentja e parë grua në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), ka thënë se zgjedhjet e vitit 2020 janë më shumë se ajo dhe Joe Biden, kandidati për president.Sipas saj bëhet fjalë për shpirtin e Amerikës dhe gatishmërinë e tyre për të luftuar për të.

“Kemi shumë punë para nesh. Le të fillojmë”, ka shkruar ajo në rrjetin social Twitter, pas publikimit të projeksioneve të CNN, ku e shpallën Biden president të SHBA-së.

Desk
By Desk November 7, 2020 21:22