Kancelari gjerman thirrje Putinit: Betejën e ke të humbur, prano kushtet e Ukrainës për negociata

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 23 Nëntor, 2022 22:24

Kancelari gjerman thirrje Putinit: Betejën e ke të humbur, prano kushtet e Ukrainës për negociata

Për kancelarin gjerman Olaf Scholz, beteja e Rusisë në Ukrainë është e humbur. Ai ka thënë se është e qartë presidenti rus Vladimir Putin nuk mund të fitojë në fushën e betejës dhe bëri thirrje për negociata me kushtet e Ukrainës.

“Për këtë, apeli im për Putinin mbetet. Ndaloni vrasjet e pakuptimta, tërhiqni të gjitha trupat tuaja nga Ukraina dhe bini dakord për bisedimet e paqes me qeverinë ukrainase”, tha kancelari të mërkurën, gjatë një konference të përbashkët për shtyp me presidentin e Republikës së Qipro, Nicos Anastasiades.

Olaf Solz dënoi gjithashtu sulmet ruse ndaj infrastrukturës civile në Ukrainë si terrorizëm bombë kundër popullatës civile.

“Fakti që Rusia ka hedhur bombat e saj kundër infrastrukturës civile për javë të tëra është jo vetëm e patolerueshme, por edhe një shkelje flagrante e së drejtës ndërkombëtare dhe tregon edhe një herë sa i pamëshirshëm është Vladimir Putin në luftë”, përfundoi ai.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 23 Nëntor, 2022 22:24

01
Dhj
Sonte në “Rruga drejt”, në Alsat M, në studio me gazetarën Fatlume Dervishi, në pjesën...
01
Dhj
Të gjitha kontrollet kryhen pas raportimeve për bomba dhe përfundimisht konfirmohet konstatimi ynë fillestar –...
01
Dhj
Opozita nuk duhet të kushtëzoj ndryshimet kushtetuese në situate kur vendi ndodhet para sfidave të...