Kandidati bullgar për president: Erdha në Maqedoni për t’i zgjatur dorën dhe për të bërë thirrje për arsye të shëndoshë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 11 Nëntor, 2021 21:05

Kandidati bullgar për president: Erdha në Maqedoni për t’i zgjatur dorën dhe për të bërë thirrje për arsye të shëndoshë

Kandidati bullgar për president Lozan Panov tha sonte se ka ardhur për të vizituar Maqedoninë për të zgjatur dorën për të ulur tonin e urrejtjes mes dy kombeve.

“Dua të bëj thirrje për arsye dhe të ndërtojmë ura që të kemi një dialog normal. Mendoj se dialogu është i rëndësishëm dhe duhet të tregojmë një fytyrë tjetër.

Interesi kombëtar i Bullgarisë është që Maqedonia të jetë pjesë e BE-së. Marrëdhëniet mes dy vendeve kur janë të këqija destabilizojnë të gjithë rajonin, sepse gjithmonë në mosmarrëveshje humbin të dyja palët. Njerëzit që ende e duan Jugosllavinë e Titos dhe Bullgarinë e zhivkovës duhet të largohen nga procesi dhe të lejojnë njerëzit të na bashkojnë. Toni i bisedës nuk është mjaft serioz në dy vitet e fundit”, tha Panov për “Sitel”.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 11 Nëntor, 2021 21:05
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.