Kane me lëvdata për menaxherin e ri: Conte përpiqet të përmirësojë secilin lojtar

Redaksia
By Redaksia 5 Nëntor, 2021 23:52

Kane me lëvdata për menaxherin e ri: Conte përpiqet të përmirësojë secilin lojtar

Harry Kane ka përshëndetur shfaqjen e “ambicies së madhe” të Tottenham në emërimin e Antonio Conte dhe paralajmëroi shokët e tij të skuadrës se nuk kanë “asnjë justifikim” për dështimin nën drejtimin e trajnerit të ri.

Në intervistën e tij të parë në gazetë ndërsa ishte në detyrë në klub në më shumë se një vit, Kane i kërkoi skuadrës së Spurs të kalonte “çdo minutë të jetës sonë” duke u përpjekur të përmirësohej nën Conte dhe këmbënguli se ai nuk shqetësohet për formën e tij.

Kane ishte zhgënjyer me drejtimin e klubit dhe u përpoq të krijonte një lëvizje te kampionët Manchester City gjatë verës.

Por ai thotë se është “me të vërtetë i emocionuar” për të punuar nën Conte dhe beson se italiani mund të ndihmojë klubin të “kthejë” rënien e tyre – me kusht që lojtarët të jenë të gatshëm t’i japin atij gjithçka.

“Të jesh i sinqertë tregon ambicie të madhe”, tha Kane për Standard Sport. “Rezymeja e tij flet vetë. Të gjithë e dinë se sa shumë mendohet për të dhe çfarë ka bërë si menaxher në lojë. Ju duhet ta respektoni atë.

“Ai do të punojë sa më shumë që të mundet për të na përmirësuar si lojtarë, por ka të bëjë me ne që ta marrim atë, të mësojmë, të bëjmë më shumë në fushë, të bëjmë më shumë në stërvitje, të bëjmë më shumë larg stërvitjes.

“Dhe duke u siguruar që t’i japim vetes çdo mundësi për të fituar. Ne kemi një menaxher dhe një klub që besojnë tek ne dhe ky emërim e tregon patjetër këtë.

“Ai është një menaxher fantastik. Nuk i kemi arritur standardet që kemi dashur gjatë dy viteve të fundit, por shpresojmë që ky menaxher të na ndihmojë ta kthejmë atë.

“Por ka të bëjë me ne dhe mënyrën se si ne e pranojmë atë – sepse ai e ka bërë atë, ai nuk ka asgjë për të provuar. Ai e ka bërë atë në skenën më të madhe me skuadrat më të mëdha, kështu që ai do të na japë gjithçka që ka për të na përmirësuar dhe tani na takon neve si lojtarë që të mos kemi justifikime.

“Ne duhet të sigurohemi që çdo minutë të jetës sonë po përpiqemi të përmirësohemi dhe të fitojmë për këtë ekip dhe kjo është mënyra e vetme për të ecur përpara.”

I pyetur për formën e tij, Kane tha: “Unë gjithmonë besoj në veten time dhe gjithmonë besoj në aftësinë time. Unë jam 28 vjeç, kam ende shumë për të mësuar, shumë për të përmirësuar.

“Nuk ishte fillimi që doja unë, donte skuadra apo klubi. Këtë e dimë të gjithë.

“Ne të gjithë duhet të marrim përgjegjësi për këtë si lojtarë. Nuk është diçka për të cilën jam i shqetësuar. Unë do të vazhdoj të punoj dhe jam shumë i emocionuar për të punuar me këtë menaxher.

“Jam i sigurt se ai mund të më përmirësojë dhe kjo është emocionuese. Kur ju keni bërë atë që kam bërë në lojë deri më tani dhe ende ndjeni se ka më shumë për të ardhur, kjo është padyshim emocionuese. Mezi po e pres”.

Conte iu drejtua skuadrës për herë të parë të martën pasdite dhe Kane zbuloi se u kishte thënë lojtarëve se kishte ardhur te Spurs për të fituar, duke shtuar se ai tashmë dëshiron “të vërë trupin e tij në linjë” për shefin e ri.

“Gjëja më e madhe për të ishte se ai tha se erdhi këtu sepse u beson lojtarëve, ai erdhi këtu sepse dëshiron të fitojë,” tha Kane.

“Ai ka qenë fantastik. Ai ishte aq i mirë sa një menaxher mund të jetë në një situatë të vështirë dhe të gjithë me të vërtetë presin me padurim të punojnë me të në baza ditore, të mësojnë dhe të përpiqen të përmirësohen. Kjo është gjëja kryesore që ai do të bëjë: të përpiqet të përmirësojë secilin lojtar.

“Ai padyshim që sjell shumë pasion, shumë vendosmëri, qoftë në fushën e stërvitjes, në takime apo në dhomën e zhveshjes.

“Ai ka fituar trofe në nivelin më të lartë me klubet më të mëdha, kështu që të gjithë janë të emocionuar për të mësuar, të entuziazmuar për të punuar nën të dhe se pasioni që ai tregon çdo ditë, çdo takim, çdo seancë stërvitore është ajo që ju lulëzoni. Ju hyni në lojëra duke dashur të vendosni trupin tuaj në linjë për të dhe ju mund ta ndjeni këtë tashmë”, ka përfunduar Kane. /Lajmi.net

Redaksia
By Redaksia 5 Nëntor, 2021 23:52