Këta janë 10 SUV-ët më të shitur në botë

Desk
By Desk March 3, 2020 22:52

Këta janë 10 SUV-ët më të shitur në botë

SUV më i kërkuar në botë vitin e kaluar ishte Toyota RAV4, me 947.919 njësi të shitura.

Në vitin 2019, RAV4 pati një rritje prej 13.9% të shitjeve në krahasim me një vit më parë, sipas të dhënave të mbledhura dhe të publikuara nga faqja e specializuar focus2move.

Në vendin e dytë është Honda CR-V me 811.209 automjete dhe e treta Volkswagen Tiguan me 736.885 njësi të shitura.

Lista e plotë:

Toyota RAV4 – 947,919 euro

Honda CR-V – 811,209 euro

VW Tigan – 736.885 euro

Hyundai Tucson – 530,169 euro

Nissan Qashqai – 498,915 euro

Kia Sportage – 477,961 euro

Chevrolet Equinox – 430,714 euro

Mazda CX-5 – 426,767 euro

Haval H6 – 392,605 euro

Nissan Rogue – 389,582 euro

Desk
By Desk March 3, 2020 22:52