Këto janë shenjat që vuani nga çrregullimet e hormoneve

Redaksia Flaka
By Redaksia Flaka 23 Gusht, 2018 22:54

Këto janë shenjat që vuani nga çrregullimet e hormoneve

Mos balancimi hormonal mund të shkaktojë probleme të caktuara në shëndetin e njeriut.

Këtu janë simptomat më të zakonshme të mosbalancimit hormonal. Ja, se si t’i identifikosh ato dhe të ndihmosh veten.

Shfaqja e papritur e akneve

Aknet shkaktohen nga poret e bllokuara. Megjithatë, mjekët pohojnë se aknet e papritura mund të shkaktohen nga ndryshimet hormonale në trup. Për shembull, një nivel shumë i ulët i hormoneve androgjenike çon në aknet në të gjithë trupin. Këto gjëra zakonisht vërehen gjatë viteve të adoleshencës, kur puçrra është e vështirë të hiqet.

Dhimbje koke të zakonshme

Arsyeja për dhimbje koke të shpeshta mund të jenë nivele të ulëta të estrogjenit. Estrogjeni është një hormon femëror i prodhuar në vezore dhe kontrollon proceset metabolike në tru dhe palcë kurrizore.  Nëse keni shumë pak ose shumë, kjo mund të jetë shkak i migrenës dhe një gjendje e keqe e vazhdueshme, transmeton KosovaPress.

Djersitje e madhe

Djersitja e papritur është shenjë e zakonshme se diçka nuk është në rregull me ekuilibrin e hormoneve. Hormonet kontrollojnë temperaturën e trupit, kështu që nëse ka një çekuilibër, mund të ndjeni një tronditje të papritur. Kjo simptomë është e zakonshme pas menopauzës kur niveli i hormonit është shumë i paqëndrueshëm. Në raste të tjera, kjo simptomë tregon se ka ndonjë problem në trup.

Pagjumësi e shpeshtë

Pagjumësia është një shenjë shumë e rrezikshme, pasi mund të shoqërohet me një nivel të ulët progesteroni, i cili është një relaksues natyror. Ai relakson, qetëson dhe normalizon ëndrrën. Ndryshimet në nivelin e këtij hormoni shpesh çojnë në pagjumësi. Nivelet e estrogjenit dhe progesteronit janë shumë të ulëta te gratë që sapo kanë lindur. Kjo është arsyeja pse gratë kanë një problem gjumi në këtë periudhë. Megjithatë, kjo nuk duhet të ndodhë në situata të tjera.

Lodhje e vazhdueshme

Secili prej nesh ndihet i lodhur herë pas here, por ndjenja e lodhjes gjatë gjithë kohës, madje edhe kur pushon, mund të jetë një shenjë e mosbalancimit hormonal. Zakonisht është një shenjë se ka probleme në prodhimin e hormoneve tiroide.

Ndryshimi i papritur në peshë

Nëse keni një çekuilibër hormonal, mund të fitoni peshë pavarësisht nga ushqimi që hani. Një mangësi ose tejkalim i hormoneve të caktuara mund të çojë në trupin që të jetë i yndyrshëm dhe të humbasë muskujt. Për shembull, një nivel i lartë i estrogjenit, kortizolit ose insulinës me nivele të ulëta të testosteronit mund të çojë në ruajtjen e yndyrës në stomak. Niveli i ulët i hormonit tiroide ngadalëson metabolizmin dhe çon në një rritje të peshës trupore.

Humbja e flokëve

Humbja e tepërt e flokëve mund të shkaktohet nga hormone tiroide, insulinës ose testosteronit. Për shembull, testosteroni i bën njerëzit më të mëdhenj dhe me më shumë flokë. Megjithatë, kur gratë kanë një nivel të lartë të testosteronit, ata shpesh fillojnë të humbin flokë. Nën kushte të caktuara, hormonet e derivuara nga testosteroni përpiqen të shkatërrojnë gjëndrën e flokut, e cila çon në humbjen e flokëve.

Problemet me tretje

Shumica e njerëzve kanë probleme stomaku në disa situata për shkak të nervozizmit. Një efekt i tillë është shkaktuar nga një lirim i madh i hormoneve për shkak të stresit. Studimi tregoi se nivelet e larta të estrogjenit ndikojnë te mikroflora në zorrë. Studime të tjera kanë treguar se nivelet e larta të hormoneve në vezore shkaktojnë dhimbje barku.

Redaksia Flaka
By Redaksia Flaka 23 Gusht, 2018 22:54