Kinë, 590 të vdekur dhe rreth 59 milionë banorë të prekur nga përmbytjet

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 8 Nëntor, 2021 20:51

Kinë, 590 të vdekur dhe rreth 59 milionë banorë të prekur nga përmbytjet

Zhou Xuewen, zëvendësministri i Menaxhimit të Emergjencave i Kinës, në një konferencë shtypi tha se përmbytjet, midis janarit dhe tetorit, prekën gjithsej 58,9 milionë njerëz, ndërsa 590 të tjerë humbën jetën ose janë ende të zhdukur.

Përmbytjet shkatërruese në Kinë këtë vit kanë shkaktuar vdekjen e së paku 590 personave dhe kanë prekur rreth 59 milionë të tjerë në rajone të ndryshme të vendit, theksuan sot zyrtarët.

Zhou Xuewen, zëvendësministri i Menaxhimit të Emergjencave i Kinës, në një konferencë shtypi tha se përmbytjet, midis janarit dhe tetorit, prekën gjithsej 58,9 milionë njerëz, ndërsa 590 të tjerë humbën jetën ose janë ende të zhdukur.

Përmbytjet shkatërruese, tha ai, shkaktuan zhvendosjen e rreth 3,51 milionë personave, ndërsa 203.000 shtëpi u shembën.

“Humbjet ekonomike të shkaktuara nga përmbytjet u rritën në 240,6 miliardë juanë (37,6 miliardë dollarë)”, theksoi zëvendësministri kinez, sipas të përditshmes kineze “The Paper”.

Autoritetet kineze këtë vit regjistruan reshje më të larta në shumë rajone.

Reshjet e dendura shkaktuan përmbytje të mëdha në provincat Shanxi, Henan dhe Hubei që nga korriku në Kinë, duke shkaktuar që lumenjtë të vërshojnë, të thyejnë barrierat dhe të dëmtojnë digat që prodhojnë energji elektrike.

Zhou tha se fatkeqësia e përmbytjeve ishte “më serioze se në vitet e mëparshme”.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 8 Nëntor, 2021 20:51
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.