Konfirmohen rastet e para të koronavirusit në Kanada dhe Sri Lanka

Konfirmohen rastet e para të koronavirusit në Kanada dhe Sri Lanka

Autoritetet e Shëndetit Publik në Kanada kanë konfirmuar ditën e sotme rastin e parë të shfaqjes së koronavirusit tek një çift në Toronto.

Laboratori Ëinninpeg konfirmoi se 50 vjeçari është në gjendje të stabilizuar dhe se i është nënshtruar mjekimeve.

Bëhet me dije se ai ishte kthyer nga qyteti i Ëouhan në Kinë ku dhe ka shpërthyer epidemia.

Edhe bashkëshortja e 50 vjeçarit është diagnostikuar me të njëjtën sëmundje, dhe tashmë ndodhet e izoluar në shtëpi nën mbikqyrjen e mjekëve.

19 persona të tjerë i janë nënshtruar testeve mjekësore. Gjithashtu konfirmohet dhe rasti i parë me koronavirus në Sri-Lanka.

Ajo është një 40 vjeçare kineze e cila kishte ardhur për turizëm në 19 janar, ndërkohë që është shtruar në spital në datën 25.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 27 Janar, 2020 22:19

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.