Kosovë, 39 raste të reja me koronavirus, 26 vetëm në Pejë

Desk
By Desk April 23, 2020 22:48

Kosovë, 39 raste të reja me koronavirus, 26 vetëm në Pejë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë (IKSHPK) njoftoi se janë konfirmuar edhe 39 raste të reja me koronavirus.

“Janë testuar gjithsej 255 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren si dhe nga karantina në Qendrën studentore”, thuhet në njoftim.

Rastet pozitive janë raste kontakti: 26 nga komuna e Pejës, 9 raste me vendbanim në Prizren, 2 raste me vendbanim në Mitrovicën e Veriut dhe me nga një (1) rast vendbanimet: Kërninë-Istog dhe Zveçan.

Me të dhënat e fundit, numri i përgjithshëm i të infektuarve në Kosovë arrin në 669.

IKSHPK-ja po ashtu bëri të ditur se të mërkurën janë shëruar edhe 21 pacientë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të shëruarve në 159 .

Deri më tani në Kosovë 19 pacientë kanë humbur jetën.

Desk
By Desk April 23, 2020 22:48