Kovaçevski: Çdo mëngjes Mickoski së pari kontrollon në telefon se çfarë ka thënë Apasiev

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 28 Nëntor, 2022 22:10

Kovaçevski: Çdo mëngjes Mickoski së pari kontrollon në telefon se çfarë ka thënë Apasiev

Kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski beson se është e mundur që vendi të bëhet anëtar i plotë i BE-së deri në vitin 2030. Ai nga forumi “Të fortë dhe të vendosur drejt së ardhmes” nga Velesi tha se faktorët politikë duhet ta kuptojnë kuptimin dhe të bashkojnë forcat për të ndjekur plotësisht rrugën evropiane, përcjell FLAKA.

“Mund t’u japim fund hipotekave të vendosura në të kaluarën nga politikanët, interesi personal i të cilëve ishte para fatit dhe ardhmërisë së qytetarëve dhe të hapim guximshëm drejt së ardhmes evropiane”, tha Kovaçevski.

Kryetari i LSDM-së tha se në rrugën tonë evropiane ekziston një kërcënim serioz.

“Më i dalluari dhe më i rrezikshmi për momentin është Dimitar Apasiev, ai është agjent i kaosit. Ai beson se sa më keq të jetë për vendin – aq më mirë është për të. Qëllimi i tij është të ndezë një zjarr në mënyrë që njerëzit të ngrohen dhe të harrojnë se këpucët e tyre janë në zjarr. Këtu shumë njerëz gabojnë, dhe këtu qëndron rreziku. Kriza ekonomike dhe zhgënjimi i bëjnë njerëzit të dëshpëruar dhe i bëjnë ata të mendojnë për t’i dhënë një shans. Në zonat rurale, tek të rinjtë, madje edhe tek shtresa e mesme që po përballet me krizën e kostos së jetesës. Mos gaboni – po forcohet”, shtoi Kovaçevski.

Sipas tij, arsyeja pse Apasiev është më i fortë është se Mickoski është më i dobët.

“Çdo mëngjes kur Mitskoski hap sytë, gjëja e parë që bën – kontrollon në telefon se çfarë tha Apasiev një natë më parë, pastaj i udhëhequr nga kjo, në Pallatin e Bardhë nën sekuestrim gjyqësor, jep urdhër se si do të jetë komunikimi i tyre atë ditë. Jo rastësisht VMRO-DPMNE është më pak ekstreme se e Majta, kështu që asnjë anëtar i partisë së Apasiev nuk dezertoi tek ata. Prandaj Mickoski një ditë bërtet se e përkrah BE-në, të nesërmen në Parlament bllokon të gjitha legjislacionet që i referohen Bashkimit Evropian. Një burrë pa vizion së bashku me një zjarrvënës me një vizion për kaos. Shto në përzierje edhe Gruevskin, i cili nën sundimin e tij 11-vjeçar, vendi u bllokua në Evropë – dhe aty është stuhia e përsosur. Rezultati i kësaj mund të jetë ngecja e integrimit në BE”, përfundoi Kovaçevski. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 28 Nëntor, 2022 22:10
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.