Kriza me refugjatët troket edhe në derën e Maqedonisë!

Desk
By Desk March 6, 2020 22:13

Kriza me refugjatët troket edhe në derën e Maqedonisë!

Gaz lotsjellës dhe topa uji në kufirin Greko-Turk, Erdogan bën lëvizje shahu, BE mbron veten. A do të vendoset Maqedonia përsëri në paralojën e Unionit?

Edhe sot, tensionet dhe sulmet në vijën kufitare të Evros nuk pushojnë – policia greke dhe ajo turke po përdor gazin lotsjellës dhe askush nuk mund të vë në pah numrin e saktë të refugjatëve dhe migrantëve që presin të kalojnë në palën greke. Athina thotë se kufijtë janë të mbyllur – Turqia ka vendosur tashmë më shumë se 1.000 policë për të parandaluar kthimin e migrantëve.

Në të njëjtën kohë, ministrat e jashtëm të BE po takohen për të diskutuar situatën në Greqi dhe Siri.

“Turqia mbart një barrë të rëndë për ngjarjet me refugjatë dhe migrantë, por në të njëjtën kohë është e papranueshme që ata të jenë një mjet presioni”, tha Josep Borrell Komisioneri i Lartë për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë.

“Ankaraja duhet të respektojë marrëveshjen. Kjo është ajo që duam. Unë besoj se kjo është zgjidhja e vetme për të mos përsëritur situatën “, deklaron Andrei Plenkovic MPJ Kroaci.

Nëse portat e Greqisë bien para mijëra migrantëve dhe refugjatëve, një linjë e dytë e mbrojtjes është kufiri maqedonas-grek dhe vendi do të përballet me një turmë njerëzish që vijnë nga vendet anëtare të EI. Ministria e Brendshme sot mohoi të përditshmen vjeneze Estherich, për gjoja infiltrimin e 1000 migrantëve në territorin tonë nga Greqia.

“Ne jemi të informuar rregullisht nga kolegë nga policia greke dhe Frontex dhe në koordinim me ta do të rrisim numrin e oficerëve të policisë nëse është e nevojshme”, tha Slavjanka Petrovska, Zëvendës Ministre e Brendshme.

Vuçiç është i gatshëm të mbyllë kufirin me Maqedoninë për shkak të migrantëve, shkruan Blic.

“Më shumë se 130,000 migrantë janë aktualisht në kufirin turko-grek, dhe Serbia do të jetë në gjendje të mbrojë kufijtë dhe territorin e saj nga migrantët nëse është e nevojshme dhe të udhëhiqet vetëm nga interesi kombëtar dhe siguria”, tha Aleksandar Vucic, President i Serbisë.

Ndërsa mbron Ballkanin, Erdogan vendos rregulla të reja për lojë, dhe Mitsotakis kërkon mbështetje nga liderët evropianë, ndërsa të dy fqinjët janë pjesë e Aleancës së NATO-s.

“Turqia është anëtare e NATO-s dhe Greqia është anëtare e NATO-s. Qeveria e lartë e Greqisë disa ditë më parë hodhi një tezë se mund ta shihte këtë si një kërcënim ushtarak asimetrik nga fqinji i saj nëse vazhdon të synojë migrantët në kufijtë e saj, duke dëgjuar ose analizuar sepse ka një qasje të ndryshme për çështjen e migrantëve”, tha analisti politik ushtarak Milan Stefanovskit.

Erdogan nga njëra anë kërkon mbështetjen e aleatëve në konfliktin me Sirinë, nga ana tjetër si hakmarrje për trupat e vrarë turke në Idlib. Një plan plotësisht i ndryshëm i paralajmëruar është mjeti material që duhet të kërkohet nga Unioni. Jozyrtarisht, BE ka paguar vetëm 2.7 miliardë e 6 miliardë eurove të dakorduara për Turqinë, dhe plani i presidentit turk është të ndërtojë qytete – kampe përgjatë kufirit sirian për të cilat do të duhet të përdoren paratë evropiane. FLAKA

Desk
By Desk March 6, 2020 22:13