Kriza në futbollin francez, ndeshjet nuk do të transmetohet më në televizion

Desk
By Desk 13 Janar, 2021 20:10

Kriza në futbollin francez, ndeshjet nuk do të transmetohet më në televizion

Vaksina koronavirusit “Coronavac” nga kompania kineze e vaksinave Sinovac është treguar e paefektshme në studimet e mëparshme nga instituti kërkimor brazilian Butantan.

Sipas një studimi brazilian, efektiviteti i një vaksine koronare kineze është vetëm 50.4 përqind

Butantan të martën dëshmoi ​​rezultatet e një studimi që tregon se vaksina “Coronavac” siguroi mbrojtje vetëm për 50.4 për qind të atyre të vaksinuar. Megjithatë efektiviteti është dukshëm më i keq se të dhënat e lëshuara nga Butantan javën e kaluar, e cila zbuloi se vaksina kineze mbronte 78 për qind të atyre të vaksinuar, njofton HS, tranemrton RTKLive.

Sipas The Wall Street Journal, pas lëshimit të studimit javën e kaluar, qeveria braziliane njoftoi se do të blinte njëqind milionë doza të vaksinës kineze.

Ricardo Palacios, drejtori mjekësor i Butantan, shpjegoi ndryshimin në rezultatet e botuara për agjencinë e lajmeve Reuters duke thënë se efekti i raportuar javën e kaluar kishte të bënte me mbrojtjen e siguruar nga vaksina kundër infeksioneve “të lehta dhe serioze”.

Ndërkohë që, siç bëhet e ditur, efektiviteti i vaksinës Pfizer dhe Biontech të përdorur në Finlandë u raportua të ishte 95 për qind në testet e kryera para se të autorizohej nga Agjencia e Barnave të BE./RTKLive

Desk
By Desk 13 Janar, 2021 20:10