Krizë e re familjare në mbretërinë britanike

Krizë e re familjare në mbretërinë britanike

Krizë e re familjare në kështjellën mbretërore Windsor, pas asaj të heqjes dorë nga detyrat mbretërore nga princi Harry dhe bashkëshortja e tij, Meghan Markle.

Peter Phillips, nipi më i madh i mbretëreshës Elizabeth II, ka njoftuar divorcin nga gruaja e tij, Autumn pas 12 vitesh martesë.

Në një deklaratë e përbashkët të lëshuar sot nga çifti, thuhet se vendimi u mor në interesin më të mirë të dy fëmijëve, Savannah, 9 vjeç, dhe Isla, 7 vjeçe, qartësisht në një kontekst “miqësor”.

Ai saktëson se vendimi është dakordësuar me mbështetjen e plotë të dyve familjeve.

Peter Phillips ka hequr dorë nga oferta e kohës së tij për titullin ”kont” për veten dhe për fëmijët e tij, por ai ende përfaqëson familjen mbretërore dhe ka marrëdhënie të afërta me gjyshen mbretëreshë./atsh/

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 11 Shkurt, 2020 23:09

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.