Kryeministrja daneze shtyn dasmën për shkak të Samitit të BE-së

Kryeministrja daneze shtyn dasmën për shkak të Samitit të BE-së

Kjo është hera e dytë që kryeministrja e Danimarkës shtyn dasmën e saj.

Kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen, ka shtyrë dasmën e saj të planifikuar për muajin e ardhshëm për shkak të Samitit të Bashkimit Evropian  rreth buxhetit të bllokut, transmeton Anadolu Agency.

“Takimi i Këshillit Evropian në Bruksel mbahet të shtunën në korrik, kur ne kemi planifikuar martesën. Mallkuar. Por unë duhet të kujdesem për punën time dhe të kujdesem për interesat e Danimarkës. Pra, ne duhet të ndryshojmë planet edhe një herë”, shkroi Frederiksen në llogarinë e saj në Instagram.

Kjo është hera e dytë që kryeministrja shtyn dasmën e saj. Vitin e kaluar, Frederiksen shtyu dasmën e saj për shkak të zgjedhjeve kombëtare të 5 qershorit kur Partia e saj Social Demokratike erdhi në pozitë për të formuar qeverinë një-partiake të pakicës.

Frederiksen dhe i fejuari i saj Bo Tengberg u takuan në vitin 2014 dhe u fejuan në vitin 2017, sipas gazetës “Ekstra Bladet”.

Frederiksen tha se ajo “shpreson se do të martohet së shpejti” dhe vlerësoi durimin e të fejuarit të saj.

Pas një numri takimesh virtuale, BE ka planifikuar një takim fizik të Këshillit Evropian më 17 dhe 18 korrik për të diskutuar, mes të tjerash, buxhetin e ri afatgjatë të BE-së. Danimarka është një nga katër vendet, së bashku me Austrinë, Suedinë dhe Holandën, e cila kishte kundërshtuar grantet në krahasim me kreditë nën fondin e rimëkëmbjes, dhe gjithashtu këmbënguli që buxheti i BE-së 2021-27 të mos kalojë 1.0 për qind të të ardhurave bruto kombëtare të bllokut. Të katër vendet kanë debatuar për një shumë më të vogël pas largimit të Britanisë nga BE.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 27 Qershor, 2020 22:51

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.

Marketing politik