Kryetarët e qyteteve të mëdha të botës bëjnë thirrje për veprim klimatik

Linda Limani
Publikuar nga Linda Limani 2 Nëntor, 2021 12:12

Kryetarët e qyteteve të mëdha të botës bëjnë thirrje për veprim klimatik

Një delegacion prej 12 kryebashkiakësh që përfaqësojnë grupin C40 të qyteteve të mëdha bëri thirrje për veprim për të trajtuar ndryshimet klimatike ndërsa ata udhëtuan të hënën në Glasgow për Samitin COP26.

Duke përfaqësuar qytete anembanë botës, delegacioni vendosi peshën e tij pas shkencëtarëve, aktivistëve mjedisorë dhe grupeve të komunitetit duke thënë se liderët botërorë duhet të veprojnë tani për të shmangur efektet më të këqija të ndryshimit të klimës.

Kryetari i bashkisë së Londrës, Sadiq Khan renditi fatkeqësitë mjedisore që Evropa kishte përjetuar këtë vit, nga përmbytjet e shpejta në qytetin e tij, zjarret në Greqi dhe përmbytjet e rënda në Gjermani.

“Është kaq e rëndësishme që liderët kombëtarë të mos hedhin kanaçe poshtë rrugës për 2040, 2050, por të ndërmarrin veprime tani”, shtoi Khan.

Së bashku, 97 anëtarët e grupit janë shtëpia e më shumë se 700 milionë njerëzve, ose pothuajse 10% e popullsisë së botës.

Delegacioni përfshin kryetarët e bashkive të New Yorkut, Londrës dhe Parisit, si dhe qendrat urbane në rritje në botën në zhvillim si Daka, Bangladesh dhe Freetown, Sierra Leone.

Ata planifikojnë të marrin pjesë në takime treditore për të ndarë ekspertizën e tyre rreth asaj se çfarë funksionon në nivel lokal dhe çfarë jo, raporton AP.

Kryebashkiaku i Freetown, Yvonne Aki-Sawyerr tha se Afrika po përballet me pasoja “të tmerrshme” nga ndryshimi i klimës, pavarësisht se është një kontribues i vogël në emetimet globale.

Linda Limani
Publikuar nga Linda Limani 2 Nëntor, 2021 12:12
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.