Kufijtë do të hapen më 15 qershor?

Kufijtë do të hapen më 15 qershor?

Maqedonia do të hapë kufijtë e saj në mes të muajit të ardhshëm, dhe aeroportet do të fillojnë të funksionojnë deri në fund të qershorit. Ky është propozimi i Komisionit për sëmundje infektive, por vendimi do të varet nga gjendja e të infektuarve me Covid-19 në atë kohë. Kushtet në të cilat do të bëhet udhëtimi nuk janë specifikuar ende. Ndërkohë, ndërsa kufijtë janë të mbyllur, të gjithë qytetarët që do të hyjnë në territorin e Maqedonisë nuk do të shkojnë në karantinë shtetërore si më parë, por duhet të kenë një test jo më të vjetër se 72 orë dhe do të dërgohen në izolim shtëpiak, përcjell FLAKA.

Ministria e Shëndetësisë aktualisht është në pritje të përgjigjes nga kolegët grekë në letër nëse do të kërkohet një test për virusin korona dhe si të organizohet një fluks i shpejtë i udhëtarëve për të mos krijuar turma.

Sipas informacionit të Sitel-it, Komisioni për sëmundje infektive diskutoi pas hapjes së kufijve të gjithë qytetarët që do të vijnë nga vendet e tjera ku kanë jetuar dhe punuar në periudhën e kaluar për të qenë në izolim shtëpie dyjavore, por kjo nuk vlen për qytetarët maqedonas që do të shkojnë në pushime ose ecje në një vend tjetër.

Ky është edhe qëndrimi i Ministrit Filipçe.

“Kur ka një pjesëmarrje masive të një numri të madh të qytetarëve kur udhëtojnë, ai provë në një farë mënyre duke pasur parasysh që ai mund të jetë i vlefshëm për 48 orë pasi që mund të humbasë kuptimin e tij dhe nuk është thelbi apo fokusi”, tha për Sitel Dr. Venko Filipçe.

Përndryshe, Serbia do të hapë kufijtë nga nesër. As teste dhe as karantinë nuk do të kërkohen për të hyrë në territorin e tyre, dhe Greqia ka kërkuar që vendkalimet kufitare të hapen për turistët më 15 qershor. FLAKA

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 21 Maj, 2020 22:41

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.