Kush do të jetë presidenti i ardhshëm i vendit?

Desk
By Desk 19 Prill, 2019 21:09

Kush do të jetë presidenti i ardhshëm i vendit?

Nga mesnata fillon heshtja për zgjedhjet presidenciale. Në fushatën zgjedhore 19 ditore, të tre kandidatët, së bashku me përfaqësuesit e partive mbështetëse, dërguan mesazhet e tyre tek votuesit e mundshëm përmes takimeve të drejtpërdrejta, intervistave, bilboardeve, spoteve televizive, mediave sociale, përcjell FLAKA.

Mesazhi kryesor që shprehet me slogan nga kandidati i shumicës së qeverisë, profesori Stevo Pendarovski është “së bashku përpara” në kontekstin e përparimit drejt strukturave euroatlantike, por edhe ndaj komunitetit me komunitetet e tjera etnike që jetojnë në vend. Pendarovski në pjesën më të madhe në tubime flet për vendimet e vështira në lidhje me Marrëveshjen e Prespës, marrëveshjen me Bullgarinë dhe mbylljen e Marrëveshjes Kornizë përmes ligjit mbi gjuhët, hapat që siguroi siguria e ardhshme e vendit.

Pendarovski është në garën presidenciale për herë të dytë pas humbjes nga Presidenti që po largohet Gjorge Ivanov pesë vjet më parë. Ai kritikëve ua ktheu se atëher ka qenë një fitues moral, duke aluduar në zgjedhje të paligjshme në 2014.

“Zgjedhjet nuk janë një dilemë nëse Stevo Pendarovski do të jetë president ose Gordana Siljanovska-Davkova. Nuk janë vetëm dy njerëz, për dy njerëz, por janë konceptet politike që i sjell në Maqedoni në botën e zhvilluar dhe është një garanci se do të jetë kështu për shekuj e shekuj, ndërsa tjetri na çon në të kaluarën e errët, një tunel tranzit i zymtë në të cilin kemi jetuar për 11 vjet”, thotë Pendarovski.

Siljanovska luan në kartën e grave dhe premton drejtësi

“Le të shkruajmë së bashku historinë e re të Maqedonisë. Presidenti i parë grua – hapi i parë drejt vendosjes së drejtësisë në atdheun tonë”, thotë kandidatja për president, e mbështetur nga VMRO-DPMNE, Gordana Siljanovska-Davkova.

Profesoresha e cila dukje se ishte e heshtur gjatë qeverisjes të VMRO-DPMNE-së, është një nga kritikët më të zëshëm të Marrëveshjes së Prespës, ishte një nga komplotistët e bojkotit të referendumit mbi Marrëveshjen në fjalë dhe tani shpesh e kritikon, por thotë nëse ajo bëhet president, do ta respektojë atë.

Siljanovska shpesh e thekson këtë në paraqitjet e saja se është një grua, slogani kryesor i saj është “Drejtësi për Maqedoninë, atëdhe thërret”.

Reka – Rë ndalojë drejtësia selektive

“Reka për Republikën – për një Republikë për të gjithë, ku ligji është mbi të gjitha”, është slogani i kandidatit Blerim Reka, i cili mbështetet nga partitë opozitare të shqiptarëve, Aleanca për Shqiptarët dhe Besa në garën për pozitën e kreut të shtetit.

Profesori në fakultetin e Evropës Juglindore, i cili prej vitit 2006 deri në 2010 ishte ambasador i Maqedonisë në Bashkimin Evropian, ka pothuajse çdo ditë në rrjetet shoqërore video më informale nga ai dhe ekipi i tij. Ai kritikon atë që ai e quan shteti privat dhe rob dhe premton sundimin e ligjit, jo individin, siç ka thënë deri më tani.

“Me vetë konceptin e republikës për të gjitha që po synoj, kushtimisht thënë edhe qytetarët maqedonas, sepse nuk ka qytetarë maqedonas dhe shqiptarë, të gjithë jemi qytetarë të Republikës së Maqedonisë, por sepse e shoh që në vitet e fundit qytetarët e përkatësisë maqedonase kanë të njëjtën qëllimi, i njëjti aspiratë njëherë e përgjithmonë për të ndaluar korrupsionin, nepotizmin, drejtësinë selektive, drejtësinë, sundimin e ligjit, mendoj se në këtë slogan dhe në këtë hartë do të bashkohen me konceptin tim”, thotë Reka.

E kush do të jetë presidenti i ardhshëm i vendit, do ta mësojmë të dielën, konkretisht me 5 maj në rrethin e dytë. FLAKA

Desk
By Desk 19 Prill, 2019 21:09