Kush ka kapur lidhje për faljen e Gruevskit – pyetje që ndezi skenën politike

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 18 Shtator, 2023 20:55

Kush ka kapur lidhje për faljen e Gruevskit – pyetje që ndezi skenën politike

Sot ka shënuar sqarimin e kreut të shtetit i cili ka kërkuar amnisti për Gruevskin. Kreu i Alternativës opozitare, Afrim Gashi, beson se presidenti Stevo Pendarovski e ka dhënë përgjigjen e ditëve më parë në pyetjen e tij se a ka kërkuar amnisti për ish-kryeministrin Nikolla Gruevski, personi i parë i BDI-së, Ali Ahmeti, përcjell FLAKA.

“Në pyetjen tonë të parë publike, a ka lutur Ahmeti, në qiell, ndonjë nga bashkësia ndërkombëtare në një takim në Shkup, që të lejohet amnisti për Gruevskin, është përgjigjur Pendarovski. Faleminderit President që na konfirmuat informacionin tonë”, thotë Afrim Gashi.

Ndryshe, Presidenti Presidenti tha në emisionin “Trilling” se për amnistinë e Gruevskit janë konsultuar aktorë të skenës politike, por pa specifikuar se nga cili bllok kanë ardhur këta aktorë.

“Në nivel joformal, disa aktorë politikë më konsultuan për këtë mundësi, çfarë mendoj unë, por me vendosmëri u thashë se nuk do ta bëj kurrë”, shton Stevo Pendarovski.

Por më pas, përmes një komunikate nga zyra e tij, u sqarua se propozimet për të shqyrtuar faljen e politikanëve të caktuar apo për të mbështetur miratimin e ligjit për amnisti kanë ardhur nga njerëz të afërt me opozitën.

“Ato propozime janë dërguar me ndërmjetës te presidenti Pendarovski nga strukturat politike dhe të sigurisë që janë të afërta me opozitën aktuale, por edhe nga ish-politikanë”, sqarojnë nga kabineti i Pendarovskit.

Ky sqarim nga zyra presidenciale erdhi pas një konference për media të partisë opozitare VMRO-DPMNE, e cila kërkoi nga Pendarovski të tregojë se nga ka ardhur kërkesa për amnisti të ish-kryeministrit Gruevski. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 18 Shtator, 2023 20:55
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.