Ky është raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 në vend dhe rastet aktive nëpër qytete

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 1 Nëntor, 2021 20:17

Ky është raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 në vend dhe rastet aktive nëpër qytete

Ministria e Shëndetësisë bën me dije, sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, se në 24 orët e fundit janë kryer 1549 analiza dhe janë regjistruar 153 raste të reja me KOVID-19.

Shkup – 108, Kumanovë – 12, Prilep – 9, Kavadar – 6, Manastir – 5, Kriva Pallanka – 4, Vinica – 2, Strumicë, Kërçovë, Negotinë, Sveti Nikollë, Berovë, Dellçevë dhe Probishtip – 1.

Janë regjistruar 309 të shëruar: Shkupi – 120, Kumanova dhe Velesi – 26, Koçani – 20, Shtipi – 18, Kavadari – 16, Prilepi – 13, Manastiri – 11, Tetova – 9, Kamenica – 7, Kriva Pallanka dhe Sveti Nikollë – 6, Gostivar – 4, Strumicë, Kërçovë dhe Berovë – 3, Vinicë, Negotinë, Dellçevë, Probishtip, Gjevgjeli, Vallandovë dhe Kratovë – 2, Resnjë, Krushevë, Demir Hisar dhe Pehçevë – nga 1.

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 11 persona të vdekur: 2 të vdekur nga Prilepi (54 dhe 63), Kavadari (49 dhe 70) dhe Demir Hisari (74 dhe 77), nga një i vdekur nga Shkupi (69), Kërçovë (58), Manastir (61), Gjevgjeli (69) dhe Veles (79). Të gjithë personat e raportuar kanë ndërruar jetë në spital.

Po ashtu, sipas regjistrit të të vdekurve me diagnozë KOVID-19 nga “temini im” janë raportuar dy persona të vdekur me datë të vdekjes nga data 22.10.2021 deri më 30.10.2021, nga Shkupi dhe Kriva Pallanka nga mosha 61 deri në 80 vjeç, njëri prej të cilëve ka vdekur në spital dhe një në shtëpi.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.386.978 testime të Covid-19.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 202.705, numri i të shëruarve është 188.849, numri i të vdekurve është 7.145 dhe numri i rasteve aktive është 6.711.

Sipas analizave epidemiologjike aktualisht, shpërndarja sipas qyteteve është si më poshtë:

Shpërndarja sipas qyteteve Të infektuar (gjithsej), Raste aktive (gjithsej)
Shkup 88767, Aktiv 3399
Kumanovë 12295, Aktiv 413
Tetovë 11025, Aktiv 144
Prilep 9505, Aktiv 291
Gostivar 8005, Aktiv 23
Manastir 7465, Aktiv 245
Veles 6823, Aktiv 321
Kavadar 6322, Aktiv 242
Ohër 6176, Aktiv 187
Shtip 6183, Aktiv 205
Strumicë 5913, Aktiv 119
Kërçovë 4105, Aktiv 70
Strugë 3843, Aktiv 43
Koçani 3586, Aktiv 172
Gjevgjeli 2564, Aktiv 88
Negotinë 2396, Aktiv 51
Sveti Nikollë 2023, Aktiv 83
Kriva Pallankë 1654, Aktiv 140
Radovish 1601, Aktiv 49
Resnjë 1595, Aktiv 50
Dibër 1453, Aktiv 3
Berovë 1257, Aktiv 37
Dellçevë 1170, Aktiv 45
Vinicë 1094, Aktiv 38
Probishtip 1027, Aktiv 68
Vallandovë 858, Aktiv 25
Kratovë 650, Aktiv 31
Bogdanci 586. Aktiv 24
Krushevë 549, Aktiv 13
Demir Hisar 494, Aktiv 40
Makedonski Brod 477, Aktiv 2
Demir Kapi 410, Aktiv 1
Makedonska Kamenica 361, Aktiv 38
Pehçevë 323, Aktiv 4
Dojran 150, Aktiv 7.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 1 Nëntor, 2021 20:17
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.