Lakror me spinaq dhe qumësht

Lakror me spinaq dhe qumësht

Përbërësit

Për 5 persona
1 kg spinaq
4 kokra vezë
100 gr koper
300 gr miell
1 lt qumësht
70 gr gjalpë
kripë

Përgatitja

Gjysmen e qumeshtit e ziejm dhe me gjysmen e qumeshtit njomim 150gr miell.

Mbasi ka zier qumeshti hedhim miellin e perzier me lart me qumesht,shtojme gjalpin dhe 1lug gjelle kripe.

E leme te ziej per 5 minuta,sa te trashet e heqim nga zjarri.

Ziejm spinaqin e kullojme e grim,grim dhe kopren i trazojm me masen e pregatitur me lart.

Rrahim 3 kokrra veze menjan fort dhe pasi jan rrahur i bejme te gjithe perbersit bashk dhe i trazojme.

Zeme brumin me miellin e mbetur vaj dhe pak krip

Nga brumi i pregatitur hapim tre pete te medha (te dalin jasht taves)

Hapim petet mbi tav nje e nga nje duke i pikuar me vaje

Shtojm masen e pregatitur brenda peteve,palosim nga brenda taves petet si ne foto.

I hedhim vaj lart peteve qe i mblodhem dhe te mezi qe ka ngel bosh shtojm 1 veze te rrahur te mari ngjyre.

Piqet ne 180°

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 13 Janar, 2020 22:44

HAPËSIRË E SPONSORIZUAR

Loading...

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.

REKLAMA