Lavrov kritikoi OSBE-në, pjesëmarrësit e tjerë të samitit kritikuan Rusinë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 30 Nëntor, 2023 22:24

Lavrov kritikoi OSBE-në, pjesëmarrësit e tjerë të samitit kritikuan Rusinë

LAVROV ME FJALË TË ZJARRT

Shefi i diplomacisë ruse, i cili mori pjesë në seancën plenare të Këshillit të 30-të Ministror të OSBE-së në Shkup, pati një fjalim të fortë dhe kritika të forta ndaj organizatës për siguri dhe bashkëpunim, përcjell FLAKA.

“E ardhmja e organizatës tani është e kërcënuar, kryesisht për shkak të veprimeve të vendeve perëndimore. OSBE-ja e ka gjetur veten në një krizë të rëndë dhe e ardhmja e saj është e paqartë. Ju e keni fajin që e keni sjellë këtë ndarje në organizatë, vetë iniciatorët e kësaj ideje po e vrasin OSBE-në. Për ne ka qenë tradicionale të mbajmë fjalime pozitive, por kjo nuk ndodh më, sepse OSBE-ja është bërë vegël e Bashkimit Evropian”, theksoi Lavrov në fjalimin e tij.

Ai përkujtoi se OSBE-ja është në një gjendje jashtëzakonisht të keqe dhe në buzë të humnerës, gjegjësisht është shkatërruar tashmë në vitin 1999.

Ambasada ruse në Shkup njoftoi në profilin e saj në Facebook se ministri i Jashtëm Sergej Lavrov ka marrë një mesazh se vendi i tij në Samitin e OSBE-së në Shkup “është i rezervuar për NATO-n”.

BULGARIA NUK LEJOI AVIONIN E LAVROVIT TE FLUTROJE

Zëdhënësja e MPJ-së ruse, Maria Zakharova, është arsyeja pse Bullgaria nuk lejoi fluturimin e avionit me ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov mbi hapësirën ajrore të Bullgarisë. Shkak, sipas tyre, është fakti që ajo figuron në listën e sanksioneve.

Zakharova njoftoi në Telegram se vendimi “…nuk ka të bëjë vetëm me marrëzinë, por me marrëzinë e rrezikshme të ndonjë shakaxhiu në strukturat e pushtetit në Bullgari”.

VANJA NE INTERPOL

Një alarm i verdhë është një alarm global i policisë për një person të zhdukur. Publikohet për viktimat e rrëmbimeve të prindërve, rrëmbimeve (rrëmbimeve) kriminale ose zhdukjeve të pashpjegueshme. Një alarm i verdhë mund të përdoret gjithashtu për të ndihmuar në identifikimin e një personi që nuk mund ta identifikojë veten.

SOT NË FLAKA LEXUET EDHE:

Shumë statistika tregojnë se të rinjtë në Maqedoni bëhen të pavarur vonë, pas moshës madhore varen nga prindërit dhe jetojnë në bashkësi.

Transportuesit ndërkombëtarë të autobusëve kishin një sezon të mirë veror! Statistikat tregojnë se 74.000 qytetarë nga RMV që kanë udhëtuar në det ose kanë shkuar në ekskursione dhe pazar në vendet e rajonit kanë përdorur transportin me autobus në kulmin e sezonit veror (korrik-shtator).

Puna tradicionale “nga 9 në 5” po bëhet gjithnjë e më shumë një gjë e së shkuarës, si një koncept që po zëvendësohet nga forma të reja angazhimi profesional, duke punuar në projekte për klientë të ndryshëm, në vende të ndryshme të botës, pa u varur nga tregun lokal të punës.

Kompania “Crayon Macedonia” ka arsye për të festuar. Rreth tre javë më parë, në llogarinë e saj nga Qeveria u derdhën “shkëlqyeshëm” afro 6 milionë euro, si rezultat i Marrëveshjes së re për Mbrojtjen Kibernetike për administratën publike. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 30 Nëntor, 2023 22:24

Marketing Politik - Çmimore

Presidenciale | Parlamentare