Liderët botërorë që u prekën nga Covid-19

Desk
By Desk November 10, 2020 20:55

Liderët botërorë që u prekën nga Covid-19

Vdekja e zyrtarit të lartë palestinez Saeb Erekat pas ndërlikimeve në lidhje me Covid-19 shënon rastin më të fundit të konfirmuar të një udhëheqësi që iu nënshtrua kësaj sëmundjeje.

Erekat, i cili ishte 65 vjeç, kishte sëmundje pulmonare obstruktive kronike (COPD) dhe një transplant të mushkërive në SHBA në vitin 2017, para se të kontraktonte koronavirusin muajin e kaluar.

Më poshtë është një listë e disa prej udhëheqësve botërorë të cilët kanë  përballuar koronavirusin, i cili mund të çojë edhe drejt vdekjes.

 

Presidenti amerikan në largim Donald Trump është ndër udhëheqësit botërorë të cilëve u është dashur të vuajnë nga një sëmundje që po përhapet akoma dhe efektet afatgjata të të cilave mbeten kryesisht të paqarta.

Trump u shtrua për pak kohë në spital në tetor gjatë një pjese kryesore të fushatës së tij përfundimisht të pasuksesshme të rizgjedhjes. Një numër i anëtarëve të stafit të Shtëpisë së Bardhë gjithashtu testuan pozitivisht në të njëjtën kohë.

Princi Albert II i Monakos, 62 vjeç, doli pozitiv për virusin në Mars dhe menjëherë u izolua me një deklaratë duke kërkuar që “popullata e Monakos të respektojë masat e burgimit dhe të mbajë kontaktet me njerëzit e tjerë në minimum. “.

Sikur bisedimet për Brexit të mos kishin mjaft telashe këtë vit, ato u paraqitën edhe për kryenegociatorin e BE Michel Barnier, 69 vjeç, i cili kontraktoi virusin. Ai u kthye në punë disa javë më vonë.

Ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi u shtrua në spital vetëm muajin e kaluar për virusin. “Mendoj se është përvoja më e keqe e jetës time”, theksoi ai në atë kohë.

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro, 65 vjeç, u kthye për të shtrënguar duart me qytetarët në korrik, më pak se gjashtë ditë pasi njoftoi shërimin e tij nga sëmundja.

Princi Charles, 71 vjeç, njoftoi se kishte virusin më 25 Mars, por u kurua nga mjeku i tij për të dalë nga izolimi më pak se një javë më vonë.

Disa orë pasi njoftoi se ai kishte vetëm simptoma të lehta dhe do të vazhdonte të punonte, presidenti i Hondurasit Juan Orlando Hernandez, 51 vjeç, u shtrua në spital me Covid-19.

Në gusht, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, 44, raportoi se ishte pozitiv ndaj koronavirusit, por asnjëherë nuk raportoi ndonjë simptomë.

Kryeministri britanik Boris Johnson, 56 vjeç, duket se ka pasur rastin më të keq të një udhëheqësi botëror deri më tani, që e çoi atë në spital nën një ventilator.

Megjithëse ka hequr dorë nga pushteti zyrtar, Nursultan Nazarbayev 80 vjeç, ish-presidenti i Kazakistanit, i cili mban shumë pushtet, gjë që do të thoshte se nervat e tij ishin të tensionuar kur kontraktoi virusin në qershor. “Nuk ka asnjë arsye për t’u alarmuar,” theksoi zyra e tij në atë kohë.

Një lidhje me koronavirusin nuk është demonstruar kurrë, por spekulohet se ish-presidenti i BurundiT, Pierre Nurunziza, 55 vjeç, i cili vdiq në qershor, ishte viktimë e Covid-19,  dhe jo një atak në zemër.

Desk
By Desk November 10, 2020 20:55