Lionel Messi ‘iu lut Guardiolës që ta transferonte atë te Man City’ në mesazhet e rrjedhura nga WhatsApp

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 29 Nëntor, 2023 23:02

Lionel Messi ‘iu lut Guardiolës që ta transferonte atë te Man City’ në mesazhet e rrjedhura nga WhatsApp

Lionel Messi iu lut Pep Guardiolës që ta transferonte te Manchester City në verën e vitit 2020, sipas mesazheve të zbuluara të publikuara në një libër që dokumenton kohën e spanjollit në krye të klubit të Ligës Premier. Një shkëmbim supozohet se tregon se argjentinasi po hapet për një ndarje me bordin e Barcelonës dhe duke pyetur nëse mund të transferohet në Mançester.

Ylli 36-vjeçar kishte një sezon të vështirë me Barçën, e cila kishte filluar të ndjente tendosjen e çështjeve financiare. Në atë kohë, lojtari kishte ende një vit të mbetur në kontratën e tij, por gjigantët e La Ligës mbroheshin nga një klauzolë lirimi prej 750 milionë euro.

Barcelona u poshtërua në Ligën e Kampionëve, e cila ishte riplanifikuar si një ngjarje me eliminim direkt në Lisbonë në gusht për shkak të pandemisë. Messi dhe bashkëlojtarët e tij pësuan një humbje 8-2 nga Bayern Munich dhe kishte një sezon zhgpnjyes në ligë, duke përfunduar pesë pikë prapa kampionit Real Madridit.

Guardiola raportohet se po kthehej nga Lisbona, ku City kishte pësuar gjithashtu një humbje të tmerrshme evropiane kundër Lyonit, kur mori një mesazh nga sulmuesi Sergio Aguero: “Kujdes, dy gjëra mund të ndodhin. Leo më pyeti se sa kohë ka kontratë Pep me Cityn”.

Sipas gazetarit Marti Perarnau në librin e tij “God Save Pep”, Guardiola më pas mori një mesazh nga Messi. Sulmuesi legjendar, pretendohet se kishte “marrë vendimin” dhe e kishte pyetur spanjollin nëse ata mund të ribashkoheshin te City.

Libri sugjeron që Guardiola e ftoi Messin në shtëpinë e tij në Barcelonë të nesërmen. Sulmuesi e bëri të qartë dëshirën e tij për t’u “shkëputur” nga gjigantët spanjollë dhe përcolli dëshirën e tij për të luajtur sërish nën drejtimin e ish-trajnerit të Barçës.

Në mënyrë argëtuese, Guardiola pretendohet se është përgjigjur: “Bie shumë shi në Mançester”.

Pretendohet se Guardiola i tha Cityt se ishte i gatshëm të vazhdonte kontratën e tij nëse ata përfundonin nënshkrimin e Messit. Edhe pse disa pjesë të bisedës duket se sugjerojnë se ai ishte skeptik për transferimin e mundshëm.

“Në Mançester ne stërvitemi shumë fort…”, kishte shtuar më tej Guardiola. Për të cilën Messi u përgjigj: “Do të stërvitem fort, nuk jam i shqetësuar”.

Por, trajneri spanjoll këmbënguli: “Dhe vazhdova të bëja bisedime të gjata taktike. Ndoshta do të mërzitesh…”.

“Unë do t’i mbaj. Do të duroj gjithçka që ju bëni”, u lut Messi.

“Leo, ne jemi rritur”, vazhdoi Guardiola. “Ndoshta nuk mund ta durojmë më njëri-tjetrin”.

Guardiola ka insistuar më parë se ai kurrë nuk është përpjekur të nënshkruajë Messin as për Cityn, as për ish-klubin Bayern Munich. Në vitin 2020, Messi përfundimisht mbeti në Barca, por nuk ishte në gjendje të zgjaste kontratën e tij për shkak të kufizimeve financiare të vendosura në klub.

36-vjeçari u transferua te Paris Saint-Germain në verën e vitit 2021, me Cityn dhe Guardiolën që humbën mundësinë për ta nënshkruar atë si një transferim i lirë. Ai tani luan për ekipin nga MLS të David Beckham, Inter Miami. /Telegrafi/

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 29 Nëntor, 2023 23:02

Marketing Politik - Çmimore

Presidenciale | Parlamentare