Lufta në Ukrainë, ja çka thotë Presidenti Biden

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 25 Shkurt, 2022 23:28 Updated

Lufta në Ukrainë, ja çka thotë Presidenti Biden

Përmes një statusi në Fejsbuk, Presidenti amerikan, Joe Biden është prononcuar rreth zhvillimeve të fundit në Ukrainë, në ditën e dytë të pushtimit rus, njofton Flaka. Presidenti amerikan ka njoftuar se sot ka kontaktuar presidentin e Ukrainës, Zelenskyy.

Në vazdim ua sjellim komunikatën integrale të presidentit Biden:

Sot u takova me udhëheqësit e tjerë nga aleatët tanë të NATO-s për të diskutuar përkushtimin tonë të përbashkët për mbrojtjen kolektive dhe sigurinë transatlantike. Ndërsa Presidenti Putin kërcënon vetë themelet e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare, NATO po demonstron edhe një herë se qëndron për lirinë dhe demokracinë.

Siç thashë dje, Shtetet e Bashkuara do të mbrojnë çdo centimetër të territorit të NATO-s. Angazhimi ynë ndaj nenit 5 është i hekurt. Kam urdhëruar vendosjen e forcave shtesë për të rritur aftësitë tona në Evropë për të mbështetur aleatët tanë të NATO-s. Mirëpres fuqishëm vendimin për të aktivizuar planet mbrojtëse të NATO-s dhe elementët e Forcës së reagimit të NATO-s për të forcuar qëndrimin tonë kolektiv, si dhe angazhimet e aleatëve tanë për të vendosur forca shtesë tokësore dhe ajrore në krahun lindor dhe forcat detare nga Veriu i Lartë deri në Mesdhe.

Sot na u bashkuan partnerët tanë të ngushtë Suedia, Finlanda dhe Bashkimi Evropian. Presidenti Putin ka dështuar në qëllimin e tij për të ndarë Perëndimin. NATO është aq e bashkuar dhe e vendosur sa ka qenë ndonjëherë, dhe NATO do të mbajë dyert e saj të hapura për ato shtete evropiane që ndajnë vlerat tona dhe që një ditë mund të kërkojnë të bashkohen me Aleancën tonë. Ndërsa lundrojmë në këtë krizë, ne u zotuam të punojmë edhe më ngushtë së bashku në mbrojtjen tonë të lirisë dhe vlerave demokratike që mbushin Aleancën tonë me qëllim dhe fuqi.

Menjëherë pas Samitit të NATO-s, fola me Presidentin e Ukrainës, Zelenskyy. Unë përgëzova veprimet e guximshme të popullit ukrainas që po luftonte për të mbrojtur vendin e tyre. Përcjella gjithashtu mbështetjen e vazhdueshme ekonomike, humanitare dhe të sigurisë që jepet nga Shtetet e Bashkuara, si dhe përpjekjet tona të vazhdueshme për të mbledhur vendet e tjera për të ofruar ndihmë të ngjashme.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 25 Shkurt, 2022 23:28 Updated