Lushaku: Kosova do të humb shumë nëse nuk njihet nga Serbia

Lushaku: Kosova do të humb shumë nëse nuk njihet nga Serbia

Njohësja e politikës ndërkombëtare dhe profesoresha universitare, Jehona Lushaku, ka thënë se Kosovës nuk i konvenon mosnjohja nga Serbia, njofton Klan Kosova.

“Serbia do të duhej të negocionte dhe Kosova të jepte maksimumin sepse kështu përfundojnë konfliktet”.

“Rruga më me perspektivë është që ta përmbyllin konfliktin me një marrëveshje”.

Lushakuë një intervistë në Zona B në Klan Kosova ka thënë që roli i Bashkimit Evropian në këtë proces është shumë i rëndësishëm.

“Parlamenti Evropian ka shprehur dëshirën dhe i ka bërë thirrje edhe shteteve anëtare”.

“Edhe politikanët duhet ta marrin seriozisht këtë punë dhe të bëjnë më shumë për përmirësimin e raporteve me Serbinë për intersa të Kosovës”.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 6 Shkurt, 2018 22:16

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.