Macron bën presion që negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë të hapen deri në fund të vitit?

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 21:35

Macron bën presion që negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë të hapen deri në fund të vitit?

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u ka dërguar letra të gjithë ambasadorëve francezë në vendet e Bashkimit Evropian, në të cilat u kërkon të punojnë intensivisht për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pohon një ueb portal shqiptar, duke cituar burimet e veta nga Pallati Elysee, përcjell FLAKA.

Sipas k%tij protali, presidenti francez ka caktuar dy data kyçe. E para është 14 dhjetori, kur duhet të zgjidhet problemi mes Bullgarisë dhe Maqedonisë dhe e dyta është 31 dhjetori, kur duhet të hapen negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë.

Arsyeja e kësaj ofensive franceze, sipas portalit shqiptar, është se Parisi merr presidencën më 1 janar, dhe nuk dëshiron të marrë përsipër një çështje të vjetër të pazgjidhur. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 21:35
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.