Maqedoni, mbi 50 punonjës shëndetësor infektohen me CoVid19

Redaksia Flaka
By Redaksia Flaka April 4, 2020 21:31

Maqedoni, mbi 50 punonjës shëndetësor infektohen me CoVid19

Punëtorët e shëndetësisë në vend po përballen me një test serioz. Për të kuruar pacientët me Corona, por edhe për të mos infektuar veten, për të mbajtur një sistem të qëndrueshëm shëndetësor gjatë një pandemie. Sot, një i punësuari në një institucion shëndetësor e gjetën veten në raportet ditore të rasteve të konfirmuara të koronavirusit. Bëhet fjalë për një grua nga Poliklinika e Çairairit. Bashkëpunëtorët e saj nga e njëjta dhomë tashmë janë në izolim, dhe ndërtesa është dezinfektuar disa herë, përcjell FLAKA.

11 raste të virusit u konfirmuan dje në spitalin e Kumanovës, duke e çuar në 15 numrin. Tre mjekë nga Prilep ishin në të njëjtën listë. E gjithë kjo shtroi pyetjen se sa ata që punojnë në institucionet e kujdesit shëndetësor mbrohen vetë në këtë luftë me armikun e padukshëm. Inspektorët shëndetësorë janë gjithashtu në terren. Ata kontrollojnë nëse ka maska ​​të mjaftueshme, doreza dhe materiale të tjera mbrojtëse në spitale dhe klinika. Askund nuk gjetën një të metë në operacion.

Mjeku i parë i infektuar në vend ishte ish drejtoresha e Klinikës për sëmundje të lëkurës, e cila e solli virusin nga shpatet e skive në Itali në Klinikën në Shkup. Gjashtë të tjerë u konfirmuan më vonë pozitivë pasi kontaktuan me të. Një raport i Institutit të Shëndetit Publik, i cili mblodhi të dhëna që nga 2 Prilli, thoshte se 52 persona ishin infektuar dhe 34 ishin shtruar në spital. I gjithë Shërbimi Epidemiologjik i njësisë rajonale të Qendrës për Shëndet Publik në Gostivar është mbyllur që prej mbrëmjes së kaluar. Masa ka natyrë të përkohshme deri më tani pasi një provë pozitive e KOVID 19 u përcaktua dje tek një prej punonjësve. Të gjithë rreth 20 punonjës janë vendosur në izolim shtëpiak. Masat që do të merren do të varen nga rezultati i testeve dhe vendimeve nga autoritetet shëndetësore. Epidemiologët në Gostivar kanë realizuar mbi 50 teste ditëve të fundit dhe kanë kryer anketime epidemiologjike. Një pikë testimi pritet të hapet këto ditë edhe në këtë qytet.

Përveç rasteve të konfirmuara pothuajse kudo, ka shumë që janë në izolim. Që nga sot, 14 punonjës mjekësor në Shtip do të izolohen për të njëjtin numër ditësh për shkak të kontaktit me një pacient të sëmurë. FLAKA

Redaksia Flaka
By Redaksia Flaka April 4, 2020 21:31