Maqedonia me rënien më të madhe të investimeve Greenfield në rajon

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 1 Nëntor, 2021 22:02

Maqedonia me rënien më të madhe të investimeve Greenfield në rajon

Maqedonia me rënien më të madhe të investimeve Greenfield në rajon. Pandemia dekurajoi investitorët që të investonin në vend. Vitin e kaluar vetëm 62 dollarë për kokë banori kanë hyrë në investime të huaja direkte në Maqedoni, sipas analizës së Finance Think. Ndryshe nga periudha e paspandemisë, para krizës, pra në periudhën 2003-2007, vendi kishte pothuajse 450 dollarë për frymë, nga viti 2010 deri në 2019 mbi 260 dollarë për frymë, përcjell FLAKA.

Ekspertët thonë se çelësi për periudhën e ardhshme në strategjinë për tërheqjen e investimeve është që të bëhet prioritet tërheqja e investimeve që do të kenë vlerë të shtuar më të madhe.

Përpara pandemisë, Maqedonia, së bashku me Shqipërinë dhe Malin e Zi, ishin lider në tërheqjen e investimeve. Mali i Zi mbeti lider dhe Serbia e përdori krizën për të drejtuar investimet në territorin e saj. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 1 Nëntor, 2021 22:02
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.