Maqedonia pëson disfatë minimale kundër Bullgarisë në Shkup

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 26 Shtator, 2022 23:03

Maqedonia pëson disfatë minimale kundër Bullgarisë në Shkup

Pas fillimit të tensionuar të ndeshjes në stadiumin “Todor Proeski”, erdhi edhe kartoni i parë. Për fat të keq në minutën e 14-të, Todorovski ndërhyri në mënyrë të ashpër ndaj Petkovit dhe pas konsultimit me sistemin “VAR”, mesfushori i Maqedonisë u largua me karton të kuq. Pas largimit të Todorovskit, trajner I Maqedonisë në lojë solli Ashkovskin në vend të Trajkovskit.

Në minutën e 26, Milan Ristovski, pas asistimit të Enis Bardhit, dërgoi një projektil të vërtetë nga 20 metra, por portieri mysafirë me forcat e fundit e drejtoi në rrivënie nga këndi.

Mysafirët përgjigjen me një kundërsulm të shpejtë në minutën e 28-të, kur Despodov nuk arrin të kontrollojë topin në zonën e rrezikut, ndërsa në vendin e duhur është portieri Dimitrievski.

Në vazhdim mysafirët kishin pronësimin e topit dhe vazhdimisht rrezikonin portën e Dimitrievskit dhe në dy raste, me kohë intervenuan Musliu dhe Bejtullai që të evitojnë rrezikun nga zonë e 16 metrave.

Në fillim të pjesës së dytë, pas një kundërsulmi të shpejtë, Bullgaria hap rezultatin përmes Kiril Despodovit, i cili shënoi gol edhe në sfidën e parë. Në minutën e 55-të, kapiteni i Bullgarisë, Despodov godet brenda zonës, por topi përfundon në duart e Dimitrievskit,

Në minutën e 58-të pas rivënies nga këndi, Bullgaria ishte afër që të shënojë golin e dytë, porn ë vijën fundore ishte Ezgon Bejtullai , i cili nuk lejoi ndryshim të rezultatit. Në minutën e 60-të, Alioski godet ashpër nga 25 metra, por topi shkon skaj portës së Bullgarisë.

I njëjti futbollist, godet brenda zonës, vetëm një minutë më vonë, por mbrojtja mysafire intervenon në vijën fundore. Në këto momente futbollistët e Maqedonisë kishn më shumë iniciativ në terren me inkuadrimin e Spirovskit dhe Dorievit. Në minutën e 66-të, Krastev godet nga 20 metra, ndërsa portieri Dimitrievski me shumë mund arrin të kontrollojë topin.

Në minutën e 81-të, sërisht pas goditjes së lirë, në zonë më mirë gjendet Alioski, por sërisht tentimi i tij shkon skaj portës. Në minutën e 86-të, incident në terren, në mes Bardhit dhe Kirillovit, ndërsa arbitri kryesor i qetëson me karton të verdhë. Doriev, në minutën e 88-të kishte rast ideal për të barazuar shifrat në 1-1, mirëpo në momentin e fundit intervenon mbrojtja bullgare dhe drejton topin në rrivënie nga këndi.

Deri në fund të takimit, Maqedonia u orvat, që me një futbollist më pak të barazojë shifrat, por mysafirët ishin të koncetruar deri në fund dhe nuk lejuan që të ndryshohet rezultati.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 26 Shtator, 2022 23:03

01
Dhj
Sonte në “Rruga drejt”, në Alsat M, në studio me gazetarën Fatlume Dervishi, në pjesën...
01
Dhj
Të gjitha kontrollet kryhen pas raportimeve për bomba dhe përfundimisht konfirmohet konstatimi ynë fillestar –...
01
Dhj
Opozita nuk duhet të kushtëzoj ndryshimet kushtetuese në situate kur vendi ndodhet para sfidave të...