Martohet fituesja e çmimit Nobel për Paqe, Malala Yousafzai

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 23:44

Martohet fituesja e çmimit Nobel për Paqe, Malala Yousafzai

Fituesja e çmimit Nobel për Paqe, aktivistja pakistaneze Malala Yousafzai, është martuar në një ceremoni të vogël islamike në Angli me partnerin e saj Asser Malik, një menaxher për Bordin e Kriketit të Pakistanit.

“Sot është një ditë e çmuar në jetën time. Asser dhe unë u martuam për të qenë partnerë për jetën. Ne festuam në një ceremoni të vogël nikkah në shtëpi në Birmingham me familjet tona. Ju lutemi na dërgoni lutjet tuaja. Jemi të emocionuar të ecim së bashku për udhëtimin që kemi përpara”, shkroi Yousafzai në rrjete sociale.

Yousafzai fitoi njohje ndërkombëtare për aktivizimin e saj kundër përpjekjeve të talebanëve për të ndaluar vajzat të ndjekin shkollën.

Kur ishte 15 vjeç, ajo u qëllua në kokë nga një anëtar i talebanëve dhe u dërgua në Angli për të marrë trajtim mjekësor.

Në vitin 2014, ajo fitoi çmimin Nobel për Paqen në moshën 17-vjeçare, duke u bërë laureatja më e re e këtij çmimi.

Vitin e kaluar, ajo u diplomua në Universitetin e Oksfordit për Filozofi, Politikë dhe Ekonomi.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 23:44
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.